Čechy pod Kosířem aneb vydejte se za Kukym

Když se z Olomouce vydáte na západ, zvedne se brzy hanácká rovina do prvního kopce. Jmenuje se Kosíř a za ním, ač stále na Moravě, dorazíte do Čech. Tedy do obce Čechy pod Kosířem, kterou zdobí zámek s velkým parkem. Klasicistní stavba vás možná na první pohled vzhledem neuhrane, ale jak už to bývá, to krásné je třeba hledat uvnitř.

za kukym i do obecné školyMuzeum kočáru Čechy pod Kosířem

Návštěvníci sem už pár let míří na expozici filmových děl Zdeňka a Jana Svěrákových. Hned na začátku se můžete posadit do lavice z Obecné školy před přísného učitele Igora Hnízda. Děti budou nadšené ze setkání s kapitánem Von Hergotem, Anuškou a také hlavním plyšovým hrdinou dětské road movie Kuky se vrací. Možná se ale také budou trochu bát, až uvidí masku strašlivého vlka v životní velikosti z pohádky Tři bratři. Dospělí si připomenou další výjimečné snímky autorské dvojice otce se synem, od slavného oscarového Kolji, přes Tmavomodrý svět a Vratné lahve až po dosud poslední přírůstek Po strništi bos.

Zámek je také známý tím, že v něm na pozvání někdejších majitelů rodu Silva-Tarouca pravidelně pobýval významný malíř Josef Mánes a právě hanáckým folklorem se inspiroval ve významné části svých děl. I proto je mu z části věnovaná druhá z prohlídkových tras, která prochází interiéry jižního křídla.

Do muzea koČÁrů a na rozhlednu

Děti ale budou patrně více nadšené z návštěvy nedalekého muzea kočárů, které tu postupně vznikalo v posledních letech a už je dokončené. Uvnitř se nacházejí téměř čtyři desítky kočárů nejrůznějších typů a pokud budete mít trochu štěstí, provede vás muzeem jeho tvůrce Václav Obr, který vypráví o starých řemeslech s velkou vášní.

Výlet si můžete zpestřit také výstupem na Kosíř a jeho rozhlednu, na kterou se skládali lidé, obce i firmy z okolí. Jen počítejte s malým poplatkem za výstup. Vedle rozhledny je veřejné ohniště pro opékání špekáčků, musíte si je však přinést sebou.

V okolí najdete řadu dalších cílů nejen pro rodiny s dětmi, například zámek s kruhovou zahradou v Náměšti na Hané, zahradní železnici ve Střížově, muzeum veteránů ve Slatinicích a především Olomouc se všemi svými lákadly. S výběrem a plánováním vám pomůže magazín S dětmi za zážitky, který je k zakoupení za 99 korun ve vybraných trafikách, či zde na eshopu a to včetně poštovného. Z edice Dovolená s nápadem si také objednávejte magazín CYKLOvýlety s 33 ověřenými trasami.

Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Pravidla soutěže | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení