Čechy pod Kosířem aneb vydejte se za Kukym

Když se z Olomouce vydáte na západ, zvedne se brzy hanácká rovina do prvního kopce. Jmenuje se Kosíř a za ním, ač stále na Moravě, dorazíte do Čech. Tedy do obce Čechy pod Kosířem, kterou zdobí zámek s velkým parkem. Klasicistní stavba vás možná na první pohled vzhledem neuhrane, ale jak už to bývá, to krásné je třeba hledat uvnitř.

za kukym i do obecné školyMuzeum kočáru Čechy pod Kosířem

Návštěvníci sem už pár let míří na expozici filmových děl Zdeňka a Jana Svěrákových. Hned na začátku se můžete posadit do lavice z Obecné školy před přísného učitele Igora Hnízda. Děti budou nadšené ze setkání s kapitánem Von Hergotem, Anuškou a také hlavním plyšovým hrdinou dětské road movie Kuky se vrací. Možná se ale také budou trochu bát, až uvidí masku strašlivého vlka v životní velikosti z pohádky Tři bratři. Dospělí si připomenou další výjimečné snímky autorské dvojice otce se synem, od slavného oscarového Kolji, přes Tmavomodrý svět a Vratné lahve až po dosud poslední přírůstek Po strništi bos.

Zámek je také známý tím, že v něm na pozvání někdejších majitelů rodu Silva-Tarouca pravidelně pobýval významný malíř Josef Mánes a právě hanáckým folklorem se inspiroval ve významné části svých děl. I proto je mu z části věnovaná druhá z prohlídkových tras, která prochází interiéry jižního křídla.

Do muzea koČÁrů a na rozhlednu

Děti ale budou patrně více nadšené z návštěvy nedalekého muzea kočárů, které tu postupně vznikalo v posledních letech a už je dokončené. Uvnitř se nacházejí téměř čtyři desítky kočárů nejrůznějších typů a pokud budete mít trochu štěstí, provede vás muzeem jeho tvůrce Václav Obr, který vypráví o starých řemeslech s velkou vášní.

Výlet si můžete zpestřit také výstupem na Kosíř a jeho rozhlednu, na kterou se skládali lidé, obce i firmy z okolí. Jen počítejte s malým poplatkem za výstup. Vedle rozhledny je veřejné ohniště pro opékání špekáčků, musíte si je však přinést sebou.

V okolí najdete řadu dalších cílů nejen pro rodiny s dětmi, například zámek s kruhovou zahradou v Náměšti na Hané, zahradní železnici ve Střížově, muzeum veteránů ve Slatinicích a především Olomouc se všemi svými lákadly. S výběrem a plánováním vám pomůže magazín S dětmi za zážitky, který je k zakoupení za 99 korun ve vybraných trafikách, či zde na eshopu a to včetně poštovného. Z edice Dovolená s nápadem si také objednávejte magazín CYKLOvýlety s 33 ověřenými trasami.

Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay