5 tipů jak naplánovat nejlepší cyklovýlet

Kolo patří k nejoblíbenějším aktivitám párů, rodin s dětmi i skupin přátel. Jenže naplánovat úspěšný cyklovýlet, zde kterého budou všichni nadšení, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Na co je dobré dát si rozhodně pozor? Inspirujte se našimi tipy.

Správný výběr trasy

Lesem, polňačkami nebo po silnici? Výběr té nejlepší trasy je věda, naštěstí existují různé mapové portály a webové stránky, doporučující ty nejlepší cyklovýlety. Nestačí pouze vědět odkud a kam chceme jet a kolik je to kilometrů, ale také zda pojedeme po značené cyklotrase, polňačkami, které mohou být nerovné, nebo po silnici. Největší bezpečí i požitek vám dopřejí cyklostezky vedoucí mimo provoz, stranou velkých měst se nebojte ani méně využívaných místních komunikací. Bude to však při plánování vyžadovat nějaký čas na přípravu nad mapami.

 Kopce nebo rovina?

Kde se tu vzal ten kopec, vždyť minule tady určitě nebyl?! Jak je možné, že ta cesta tak prudce stoupá? A proč mám mžitky před očima a funím jak sentinel? Podobným situacím je lepší se při cyklovýletě vyhnout, a proto je důležité si dopředu kromě trasy zkontrolovat také výškový profil a převýšení, které nás čeká. Obzvlášť na jaře při prvních cyklistických vyjížďkách je důležité začít zvolna a ujistit se, co vlastně po zimě zvládneme ujet. Výběr vždy přizpůsobujeme nejslabšímu členu výpravy, jedině tak si každý účastník cyklovýletu odnese příjemný zážitek. Když uženete vlastní polovičku, nepojede se příště nikam.

 Nezapomeňte na dopravu

Kromě vlastní trasy cyklovýletu je nutné myslet také na to, jak se dostanete na jeho start a potom z cíle zase zpět. Polovinu potíží vyřeší, pokud zvolíte nějaký příjemný okruh. Dobrou možností je také využít dopravu vlakem a třeba jedním směrem se nechat svézt, jen si předu ověřte, že váš vybraný spoj umožňuje převážet kola a počítejte s rizikem, že v cyklisticky oblíbených destinacích může být podobných výletníků přetlak a nemusíte se do vlaku vejít. Výbornou alternativou jsou také cyklobusy fungující v některých regionech.

 Jízda prochází žaludkem

Vzít si sebou do láhve pití a nějakou tyčinku pro doplnění energie, to by měla být samozřejmost. Zároveň se ale také dopředu podívejte, jestli budete mít na trase cyklovýletu možnost tekutiny a jídlo doplnit. A nejlépe, když je zastávka na občerstvení spojená s příjemným zážitkem. V takových případech se hodí místní znalost a doporučení na osvědčenou hospůdku nebo kiosek.

Magazín CYKLOvýlety

Nechce se vám trávit dlouhé hodiny plánováním trasy, zkoumáním převýšení a hledáním restaurace nebo ubytování? :) Mrkněte na magazín CYLOvýlety, kde každou trasu můžete pomocí QR kódu jednoduše načíst do telefonu, takže nemůžete zabloudit. K tomu dostanete také tipy na ověřené zajímavosti i občerstvení po cestě. 

MAGAZÍN CYKLOVÝLETY

dvoustrana

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay