To nejlepší z Olomouckého kraje – památky a kultura

Krásné památky rozeseté po celém Olomouckém kraji připomínají rozsypané drahocenné perly. Nejen hrady, zámky, kostely i chrámy – ale také významné církevní stavby, muzea i forty naleznete v tomto regionu dvou tváří. 

 

Nejjasněji mezi památkami září mohutný hrad Helfštýn a pohádkový hrad Bouzov. Víte, že Olomoucký kraj patří k oblastem s největším počtem církevních staveb? Zkuste se vydat na významná poutní místa na Svatém Kopečku, ve Zlatých Horách i jinde. Četná muzea vyzdvihují zručnost předků a mohutné forty jako němí svědci dokládají časy, kdy byla Olomouc nedobytnou pevností.

Velké Losiny

Dnes už na čarodějnice nikdo nevěří, bývaly však časy, kdy byl zámek ve Velkých Losinách proslulý jejich pronásledováním. Mučení a krvavé procesy inkvizitora Bobliga, jež stály život desítky nevinných, už jsou naštěstí jen dávná historie, na niž zámek nezapomíná. Krásnou renesanční stavbu postavil moravský šlechtický rod Žerotínů, dechberoucí je pohled na trojpodlažní arkády, které jsou poznávacím znamením Velkých Losin.

velke_losiny_zamek_let19_41_fotom-ark

Velké Losiny, Foto: m-ARK Marketing a reklama 

Kulturní bohatství kraje

Klenotem Olomouckého kraje je Sloup Nejsvětější Trojice, který patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Velkolepý monument vysoký 32,2 metru, stojící na Horním náměstí v Olomouci, vznikal pod rukama mistrovských sochařů a kameníků téměř čtyřicet let, než byl v roce 1754 slavnostně odhalen. Kulturní bohatství Hané vychází z živých lidových tradic a zaměření na zemědělství. Olomoucké tvarůžky šíří slávu originálního zrajícího sýru už od 15. století. Palírna U Zeleného stromu z Prostějova byla založená v roce 1518 a je nejstarší destilérkou v Evropě.

Olomoucký kraj – Souznění dvou tváří

Spoustu dalších zajímavostí o kraji, dechberoucí obrazy a jedinečné fotografie přírody a života lidí ve dozvíte v nejnovější publikaci o Olomouckém kraji – v prodeji pouhých 500 kusů!

 
117-4_kniha-olomoucky-kraj-01

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay