Cyklovýlety v Rakousku: Retzer Land plný sklepů

Jen pět kilometrů od českých hranic leží vinařské městečko Retz, které je centrem kraje, jenž místní nazývají Retzer Land. Stojí za cyklovýlet, krajina západního Weinviertelu vás bude zvolna houpat v mírných kopečcích porostlých vinou révou a nabízet krásné výhledy. A v cíli si budete jistí, že objevovat Dolní Rakousko na kole, je úžasná zábava.

land

Sklepní ulička Zellerndorf, foto: WTG, Herbst

Městečko Retz se svým způsobem dělí do dvou světů, protože kromě vinařských uliček, historických domů, zámečku či kláštera, má také svou rozsáhlou podzemní část. V mořském písku jsou vyhloubené chodby pod celým městem a tvoří největší historický vinařský sklep v Rakousku. Zde známý jako Retzer Erlebniskeller, tedy „zážitkový“.

Vstup je sem jen s průvodcem, však mají také chodby, z nichž ty nejstarší jsou ze 14. století, celkem dvacet kilometrů a leckde vedou ve třech úrovních. Vy uvidíte během devadesátiminutové prohlídky zhruba kilometr a u toho se dozvíte historii města i pěstování vinné révy, včetně obrovských sudů, protože sklep svůj původní účel díky stále ideální teplotě nadále plní. Na závěr vás čeká malá ochutnávka.

Symbol poháněný větrem

Retz je ideální výchozí místo a je také snadno dosažitelný ze Znojma vlakem. Mezi oblíbené cyklovýlety patří okruh měřící 55 kilometrů, který je známý jako Weinviertel DAC. Názvem odkazuje na známku zaručující prvotřídní kvalitu a původ zdejších vín. Je tedy jasné, co nás bude celý den provázet. Sotva vyjedeme z náměstí, spatříme mezi vinicemi větrný mlýn, který je jedním ze symbolů města. Dřív jich po okolí stávaly čtyři desítky, teď už je tu jen ten jediný. Zato je však stále provozuschopný, takže stačí, aby vítr zafoukal a lopatky se mohou znovu roztočit. Uvnitř se konají prohlídky s nezbytnou ochutnávkou vína a také možností uhníst si těsto a upéct vlastní chléb.

Na kole za sklepními uličkami

Mírnými kopečky vás cesta dovede do malebného městečka Pulkau, které si vás získá historickými budovami i pohostinností. Dominantou je krásně opravený románský kostel svatého Michala z 12. století. V sousedním Pulkautal se můžete osvěžit na koupališti. Snad v každé vesničce potkáte vinařský šenk, jimž se tu říká heuriger.

V Röschitz je pozoruhodný 200 let starý sklep s výjevy z řecké a římské mytologie vytvořenými z hlíny. A rozhodně si nenechte ujít návštěvu sklepních uliček, k zastávkám vybízí Nusswald Kellergasse v Plattu, Maulavern v Zellerndorfu a Öhlbergkellergasse v Pillersdorfu.

Rakousko na kole? Nechte se vést

Detailní trasu cyklovýletu najdete v magazínu Zážitkové rakouské cyklotrasy a s pomocí QR kódu si ji snadno načtete do chytrého telefonu, takže nemůžete zabloudit. Na sto stranách najdete další cyklovýlety nejen ve Weinviertelu a k tomu spoustu podrobných tipů, jak nejlépe objevovat Rakousko na kole. Všechny magazíny z edice Dovolená s nápadem jsou k zakoupení na eshopu Dovolená s nápadem. Poštovné je zdarma a v prodeji je také zvýhodněný cyklistický balíček tří cestovatelských magazínů.

dovolena_s_napadem_predplatne_2022

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay