Vážení čtenáří, dovolujeme si upozornit, že veškeré přijaté objednávky a platby době od 12.–16.6.2024 budou odesílány od 17.6.2024.

Cyklostezkou podél Baťova kanálu

Nenáročná trasa, vhodná i pro rodiny s dětmi. Cyklostezka podél Baťova kanálu nás povede až do Spytihněvi. V tomto krásném úseku máme možnost pozorovat lodě proplouvající zdymadly. Poté přes Napajedla, Otrokovice až do Kroměříže sledujeme tok řeky Moravy. Po celý den se pohybujeme po kvalitním povrchu cyklostezek. Dnešním cílem je Kroměříž, ale může jím být i samotná cesta podél vody.

Z Uherského Hradiště po cyklostezce kolem Baťova Kanálu
Cyklostezka Baťův kanál

Na cestu z Uherského Hradiště se vydáme přes lávku u přístaviště a zanedlouho se ocitáme na cyklostezce kolem Baťova kanálu. Na pravém břehu za sebou necháváme staroměstské přístaviště a míříme na sever podél vody. Brzy přijíždíme k první plavební komoře Huštěnovice. Baťův kanál a zdymadla s domky obsluhy nechala vybudovat firma slavného zlínského průmyslníka Tomáše Bati pro dopravu uhlí a lignitu z dolů na Hodonínsku. Dnes slouží k rekreačním plavbám, podél břehu Baťova kanálu a řeky Moravy byla nedávno postavena cyklostezka a na březích vyrostla přístaviště a hospůdky, sloužící jak vodákům tak cyklistům.

ZDYMADLA, PŘÍSTAVY A KRÁSNÉ CYKLOSTEZKY

Loďka Baťův kanál

Na další komoru na trase narazíme u Babic a za ní dle chuti a potřeby buď mineme nebo navštívíme hospůdku U Rybičky na břehu babického přístaviště. Další zastávkou je přístav ve Spytihněvi, kde Baťův kanál odbočuje z řeky Moravy. Spytihněvský přístav je domovským kotvištěm mnoha lodí, včetně velké linkové lodi Morava, je zde půjčovna lodí a další zázemí. Občerstvit se lze v přístavní hospůdce, v rekreačním areálu na levém břehu Moravy anebo můžeme vyrazit na vyhlášená grilovaná kolena do kavárny U Přívozu v nedaleké obci. Po mostě nad jezem překonáváme řeku a po levém břehu míříme kolem slepých ramen Moravy k Rekreačnímu areálu Pahrbek. I zde lze najít občerstvení, minigolf a také přírodní koupaliště. Cyklostezka nás dále vede Napajedly, kolem mostu a přístaviště směřujeme na okraj Otrokovic. Právě Otrokovice a Napajedla zažila v předválečném období mohutný průmyslový a stavební rozvoj v souvislosti s budováním Baťových společností nám dnes známých jako Barum, Fatra a letecká továrna ZLIN Aircraft. Následujících téměř 10 km z Otrokovic si můžeme vychutnat nerušené cyklistické putování půvabnou krajinou podél řeky prakticky až do Kroměříže, jen v polovině tohoto úseku u Kvasic nás cyklostezka převádí zpět na pravý břeh.

DO MĚSTA PODMANIVÉ KRÁSYKvětná zahrada Kroměříž

Město Kroměříž nabízí mnoho zajímavých příběhů. Jsou zde například památky UNESCO - Arcibiskupský zámek, kde točil režisér Forman oskarový film Amadeus, zámecká knihovna i unikátní obrazárna. Pozoruhodné jsou i obě zahrady – Podzámecká a Květná. Zejména Květná zahrada patří mezi nejvýznamnější díla zahradní architektury v celosvětovém měřítku a dnes je prakticky jediným představitelem takto komponovaného celku, který můžete v Evropě vidět. Nádherný je pohled na zahradu z ochozu 244 m dlouhé kolonády. Turistickou nabídku doplňují také restaurace, kavárny a pizzerie. Zpátky do Uherského Hradiště se můžeme vydat stejnou cestou nebo můžeme využít vlakové spojení. Chceme-li se dopravit zpět bez přestupování do Starého Města, pak můžeme jet z blízkého Hulína, kam dojedeme po cyklotrase 5033.

Pokud jsme vás nalákali, že vyrazíte na cyklostezku podél Baťova kanálu, nezapomeňte si s sebou přibalit náš magazín CYKLOvýlety, kde se dočte spoustu další tipů a nápadů ze Zlínského kraje.

Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay