Projeďte s námi prostějovské cyklostezky!

Zámek PlumlovVydejte se s námi z rovin úrodné Hané kolem přehrady, v níž se zrcadlí mohutný zámek, do Repešského žlebu a jím pak dále na hřeben krásné Drahanské vrchoviny a zpět. Cesta Repešským žlebem, nad nímž se vypínají příkré svahy s bukovými lesy, nás provede vojenským prostorem Březina až k náhorní planině, odkud nás čekají daleké výhledy. Nechte se inspirovat a projeďte s námi ty nejkrásnější prostějovské cyklostezky!

Z Prostějova cyklostezkou k plumlovské přehradě

Cyklovýlet oplývající přírodními krásami lze také pojmout jako jednosměrný, cestu si můžeme podstatně ulehčit a zkrátit pomocí cyklobusu, který dopravuje turisty z Prostějova přes Drahany do Jedovnice. Samotný Prostějov je skvěle dostupný jak vlakem, tak po dálnici. Zájemcům o výjezd na Drahany bychom určitě doporučili informovat se o odjezdech v prostějovském infocentru a případně si místo v cyklobusu zarezervovat. My ostatní, kterým nastoupané metry nedělají problémy, anebo také ti, kdo vlastní elektrokola, se vydáme na cestu z Prostějova Biokoridorem Hloučela, jímž prochází nejen krásná meandrující říčka, ale podél ní i naučná stezka, a hlavně komfortní cyklostezka z Prostějova do Mostkovic. V Mostkovicích pokračujeme po cyklotrase 5 kolem autokempu k vyhlídce na hrázi vodní nádrže Plumlov. Vodní nádrž je oblíbeným rekreačním místem, na jejích březích najdeme řadu míst ke koupání, hospůdky a stánky s občerstvením a půjčovny lodiček. O kousek dále nad přehradou se ocitáme na břehu Podhradského rybníka, v jehož hladině se zrcadlí plumlovský zámek. Na jeho místě stával kdysi na skále nad říčkou Hloučelou ještě gotický hrad, který však neodolal dobyvatelům a příslovečnému zubu času, a tak dnes můžeme na tomto místě obdivovat zámek zbudovaný Lichtenštejny. 

Zámek Plumlov

Repešským žlebem za rozhlednou Kopaninka

Po březích rybníka pokračujeme dále kolem ATC Žralok na Hamry a do Repešského žlebu. Hned na začátku je třeba poznamenat, že osmikilometrová cesta žlebem prochází vojenským újezdem Březina, kde oblast převážně na sever od cesty je dočasně zpřístupněna v pátek odpoledne, o víkendech a svátcích, zatímco do označených míst mimo cestu nesmíme. I tak ale určitě stojí za to vydat se do Repešského žlebu.Rozhledna Kopaninka Tato místa mají kromě nádherné přírody i dávnou minulost, o níž svědčí zbytky drahanských hradů a archeologické nálezy keltských hradišť. Prohlédnout si můžeme pozůstatky Ježova hradu nedaleko vjezdu do údolí, místa, které bylo osídleno už v době bronzové. V Repešském žlebu je také vybudováno několik turistických přístřešků a zastavení. Díky malebné přírodě zapomínáme na nastoupané metry a postupně se přibližujeme k obci Repechy. Stojí tu i nová rozhledna Kopaninka, odkud jsou rozhledy nejen do blízkého okolí, ale za příznivého počasí odtud můžeme spatřit i Králický Sněžník a Praděd.

Pokud jsme vás nalákali, že vyrazíte na cyklodovolenou právě na Prostějovsko, nezapomeňte si s sebou přibalit náš magazín CYKLOvýlety, kde se dočte spoustu další tipů a nápadů z hanáckého regionu.

Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Pravidla soutěže | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení