Perla mezi cyklostezkami jižní Moravy

MutěniceO tom, že kvalitní cyklostezky dokážou propojením zajímavých míst vytvořit atraktivní cyklovýlet, není pochyb. Právě toto se podařilo Cyklostezce Mutěnka, která se dá považovat za perlu mezi cyklostezkami jižní Moravy, vedoucí po původním drážním tělese z Kyjova až k mutěnickým sklepům. Přidáme-li k tomu pohádkový zámek, moderní rozhlednu a vinařské sklepní uličky s degustací zlatavého nebo rubínového lahodného moku, pak je úvodní premisa více než splněna. 

NA ROZHLEDNU A K VINNÝM BÚDÁM

Nad vinařskou obcí Mutěnice se na severozápadě nad obcí zvedají pahorky pokryté vinohrady a na temeni kopce Výšicko už zdálky spatříme novou stejnojmennou rozhlednu. Odtud se můžeme rozhlédnout do dálky a pozorovat Pálavu nebo Chřiby. Od rozhledny sjíždíme dolů k vinařské kolonii. Raritou je areál téměř pěti set vinných sklepů zvaný Búdy s tradičními malovanými slováckými ornamenty či škrabanými sgrafity. Srdce milovníků dobrého vína pookřeje nad širokou nabídkou sklepů a možností degustace. Během roku se v této pitoreskní sklepní čtvrti s několika penziony, vinárnami a hospůdkami a také v blízkém amfiteátru koná řada vinařských akcí. Chceme-li se v Mutěnicích najíst před další cestou, zavítat můžeme například do restaurace Mutěnka nebo do vinného šenku U Urbana

Rozhledna Výšicko

S MUTĚNKOU DO MILOTIC

Hned za Mutěnicemi nedaleko Dubňanských rybníků najíždíme na zmiňovanou Cyklostezku Mutěnka. Ta byla až donedávna železnicí, která sloužila zejména k dopravě lignitu z nedalekých dolů do kyjovských skláren. Od roku 2012 se nevyužívaná trať proměnila v 13kilometrovou asfaltovou cyklostezku tvořící spojnici mezi Mutěnicemi, Svatobořicemi-Mistřínem a Kyjovem. Nabízí tak cykloturistům skvělou možnost přesunovat se rychle a bezpečně malebnou krajinou Hanáckého Slovácka a nám také ideální příležitost, jak se dostat k milotickému zámku. U dubňanské části Jarohněvice nás u cyklostezky zaujme portál obklopený množstvím geometricky seřazených velkých i menších kamenů. Jedná se o novodobý meditační areál Kamenná brána, inspirovaný pravěkými stavbami, jenž jednoho dne určitě zamotá budoucím archeologům hlavy. Odpočati a případně i harmonizováni s přírodou odtud pokračujeme po Mutěnce ke Svatobořicím-Mistřínu. Zde bychom se sice měli stáčet doprava, v obci je ale kromě osvědčené restaurace Kulturní dům další místo, které stojí za to navštívit. Je jím nový Památník a muzeum internačního tábora Svatobořice, který sloužil uprchlíkům už od dob Rakouska-Uherska. Za války zde byli internováni židé a příbuzní uprchlých Čechů a po válce sloužil jako karanténní tábor pro řecké přistěhovalce. Ze Svatobořic-Mistřína zamíříme po cyklotrase Mutěnická, která navazuje na Mutěnku, do Milotic, kam přijíždíme rovnou k zámku. 

MILOTICKÝ ZÁMEK A ZAHRADYZámek Milotice

Zámek Milotice, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury. Pro svou krásu je také oblíbeným cílem filmařů (v nedávné době film Poslední aristokratka, 2019). Cykloturisté mají možnost dostat se přes sochami zdobený most na Čestné nádvoří a nechat zde kola ve stojanech střežených kamerami, zámek lze zapůjčit v pokladně. Pak už nic nebrání tomu, vydat se na prohlídku, do francouzských zahrad, oranžérie nebo bažantnice. V samotném středu zahrady je umístěna renesanční kašna z roku 1587, odkud jsou nádherné pohledy na jižní průčelí zámku. Pochutnat si na dobré kávě, zákusku nebo zmrzlině lze v zámecké kavárně.

Pokud jsme vás nalákali, že vyrazíte na cyklostezky jižní Moravy, nezapomeňte si s sebou přibalit náš magazín CYKLOvýlety, kde se dočte spoustu další tipů a nápadů z kraje vína.

Sledujte Dovolenou s nápadem také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay