Cyklovýlet na Pálavu za historií, koupáním a vínem

Nevíme o dalších místech u nás, kde se krása krajiny a cesty za vínem protínají s historií starověkých civilizací a dokonce i pravěkých předků dnešních lidí. Právě do těchto míst, na břehy novomlýnských nádrží směřuje náš cyklovýlet na Pálavě. Budete mít také potěšení z jízdy kolem rozsáhlé vodní hladiny po kvalitních cyklostezkách a zážitky umocní i řada občerstvení a hospůdek kolem vody. Za horkého počasí rozhodně přibalíme plavky, pojedeme přece k vodě... 

Cyklovýlet Pálava - Nové Mlýny

Na Nové Mlýny

Dopravit se z Mikulova k novomlýnským nádržím a vyhnout se přitom husté dopravě a krkolomným stoupáním může být snadné, znáte-li tu správnou cestu. Řešením je použít obslužnou komunikaci vedoucí z Mikulova podél hlavní silnice na Pasohlávky. Na pěknou asfaltovou cestu bez provozu najedeme u odbočky na Březí a s krásným výhledem na hlavní hřeben Pálavy po pravé ruce míříme nerušeně kolem Bavor a Perné na sever. U samotných nádrží se nabízí dvě možnosti: můžeme dojet až na samotný břeh a kolem něj pokračovat po asfaltové stezce do Dolních Věstonic. Zláká-li nás ale návštěva degustačního sklepa Veltlinium v Horních Věstonicích, pak před samotnou vodní nádrží opatrně překonáme hlavní silnici a stále po vedlejší komunikaci dojedeme do obce. Ochutnat můžeme kvalitní vína a sekty, mošty, domácí limonády, ale i paštiky nebo kávu, vše v komfortním prostředí s krásným výhledem na vodní plochy. Ale tím rozhodně náš cyklovýlet na Pálavě nekončí.

Cyklovýlet Pálava - StrachotínZA VĚSTONICKOU VENUŠÍ

Sousední obec Dolní Věstonice proslavila Pálavu po celém světě. Právě tady objevil profesor Absolon roku 1925 při archeologickém průzkumu pravěkého osídlení slavnou Věstonickou venuši. Figurka z hlíny a mamutoviny je nejstarší soškou na světě, vznikla před 250 tisíci lety. O lovcích mamutů i samotné venuši se více dozvíme při návštěvě místního muzea nebo také v moderním Archeoparku v Pavlově vzdáleném několik kilometrů. Další zastávkou na naší cestě je Strachotín, kam přijedeme přes hráz mezi dolní a střední novomlýnskou nádrží. Ohlédneme-li se pak zpět, spatříme úchvatné panorama vodní krajiny s Pálavou na horizontu, které nás bude provázet na další cestě. Také Strachotín nabízí plejádu příležitosti k doplnění sil a ochutnávce vín. Nejlépe se o tom přesvědčíme v nábřežní vinařské Sklepní ulici, kde můžeme nejen ochutnat místní produkci, ale také příjemně posedět s výhledem na Pálavu.

Cyklovýlet Pálava - Musov

DO ATRAKTIVNÍCH PASOHLÁVEK

K dalšímu našemu cíli Pasohlávkám zamíříme po březích nádrží přes soutok řek Svratky a Jihlavy a dále k Mušovu. Uprostřed vodní plochy spatříme původně románský kostel sv. Linharta, jediný u nás stojící na ostrově. Přijíždíme k místům, kde ve starověku stávala římská vojenská stanice, opět jediná na našem území. Pasohlávky nabízí turistům mnoho lákadel, je zde termální aquapark Aqualand Moravia k letním i zimním vodním radovánkám, oblíbený autokemp Merkur s plážemi a lagunou určenou ke koupání a vodním sportům. Vše je spojeno se samotnou obcí cyklostezkou nazývanou příhodně Promenáda. Ta neslouží jen bruslařům a cyklistům, ale jsou na ní také posezení, odkud se můžeme kochat nádhernými výhledy na jezera a hřeben Pálavy. Občerstvit se lze v ATC nebo restauraci Imperium v aquaparku, ale také v samotné obci. Nazpět se vracíme kolem aquaparku a po nové cyklostezce po hrázi mezi horní a střední nádrží. Najedeme opět na obslužnou komunikaci podél hlavního tahu a po ní se dostaneme do Mikulova.

Pokud jsme vás nalákali, že vyrazíte na cyklovýlet na Pálavu, nezapomeňte si s sebou přibalit náš magazín CYKLOvýlety, kde se dočte spoustu další tipů a nápadů z tohoto nejen vinařského kraje.

Sledujte nás také na Facebooku a Instagramu, kde každý týden přidáváme nové tipy a nápady pro vaši pohodovou dovolenou. 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Pravidla soutěže | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení