Cyklovýlet na Pálavu za historií, koupáním a vínem

Nevíme o dalších místech u nás, kde se krása krajiny a cesty za vínem protínají s historií starověkých civilizací a dokonce i pravěkých předků dnešních lidí. Právě do těchto míst, na břehy novomlýnských nádrží směřuje náš cyklovýlet na Pálavě. Budete mít také potěšení z jízdy kolem rozsáhlé vodní hladiny po kvalitních cyklostezkách a zážitky umocní i řada občerstvení a hospůdek kolem vody. Za horkého počasí rozhodně přibalíme plavky, pojedeme přece k vodě... 

pavlov_devicky_let21_4_fotom-ark

Pavlov – zřícenina Děvičky, foto: m-ARK

Na Nové Mlýny

Dopravit se z Mikulova k novomlýnským nádržím a vyhnout se přitom husté dopravě a krkolomným stoupáním může být snadné, znáte-li tu správnou cestu. Řešením je použít obslužnou komunikaci vedoucí z Mikulova podél hlavní silnice na Pasohlávky. Na pěknou asfaltovou cestu bez provozu najedeme u odbočky na Březí a s krásným výhledem na hlavní hřeben Pálavy po pravé ruce míříme nerušeně kolem Bavor a Perné na sever. U samotných nádrží se nabízí dvě možnosti: můžeme dojet až na samotný břeh a kolem něj pokračovat po asfaltové stezce do Dolních Věstonic. Zláká-li nás ale návštěva degustačního sklepa Veltlinium v Horních Věstonicích, pak před samotnou vodní nádrží opatrně překonáme hlavní silnici a stále po vedlejší komunikaci dojedeme do obce. 

Za Věstonickou venuší

Sousední obec Dolní Věstonice proslavila Pálavu po celém světě. Právě tady objevil profesor Absolon roku 1925 při archeologickém průzkumu pravěkého osídlení slavnou Věstonickou venuši. O lovcích mamutů i samotné venuši se více dozvíme při návštěvě místního muzea nebo také v moderním Archeoparku v Pavlově vzdáleném několik kilometrů. Další zastávkou na naší cestě je Strachotín, kam přijedeme přes hráz mezi dolní a střední novomlýnskou nádrží.

Do Pasohlávek!

K dalšímu našemu cíli Pasohlávkám zamíříme po březích nádrží přes soutok řek Svratky a Jihlavy a dále k Mušovu. Uprostřed vodní plochy spatříme původně románský kostel sv. Linharta, jediný u nás stojící na ostrově. Přijíždíme k místům, kde ve starověku stávala římská vojenská stanice, opět jediná na našem území.

Pasohlávky nabízí turistům mnoho lákadel, je zde termální aquapark Aqualand Moravia k letním i zimním vodním radovánkám, oblíbený autokemp Merkur s plážemi a lagunou určenou ke koupání a vodním sportům. Vše je spojeno se samotnou obcí cyklostezkou nazývanou příhodně Promenáda. Ta neslouží jen bruslařům a cyklistům, ale jsou na ní také posezení, odkud se můžeme kochat nádhernými výhledy na jezera a hřeben Pálavy. Nazpět se vracíme kolem aquaparku a po nové cyklostezce po hrázi mezi horní a střední nádrží. Najedeme opět na obslužnou komunikaci podél hlavního tahu a po ní se dostaneme do Mikulova.

Magazín CYKLOVÝLETY

Pokud jsme vás nalákali na cyklovýlet na Pálavu, nezapomeňte si s sebou přibalit náš magazín CYKLOvýlety, kde se dočte spoustu další tipů a nápadů nejen z Pálavy, ale celé Moravy. Poštovné ZDARMA.

titulka_stin_produkt

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay