Do Archeoparku za starými Slovany

Pár kilometrů nad Českým Těšínem v údolí řeky Olše, za kterou už začíná Polsko, stojí dřevěné hradby, věž a brána. Není to ale žádná tvrz střežící hranice s naším sousedem, ale hradiště starých Slovanů v Archeoparku Chotěbuz. Tady se dozvíte, jak žili naši předci v 8. století a s dětmi si můžete vyzkoušet nejrůznější dovednosti.

Historie tohoto místa je ale mnohem delší, lidé tu žili už v pravěku a i této době se věnují interaktivní expozice v moderní vstupní budově, které by bylo škoda minout. Na prohlídku hradiště vyrazíte po visutém chodníku s průvodcem, který vám ukáže typická stavení Slovanů i s jejich využitím. Některá sloužila k bydlení, jiná jako výrobní dílny. Vypadají, jako by je právě někdo opustil, takže jsou zařízená různými kožešinami či nádobami a nástroji.

Hlavní lákadlo pro děti jsou ale různé aktivity, které si mohou vyzkoušet. „Například psaní hlaholice na voskové tabulky a lukostřelba, tu milují děti i dospělí. Lidé si také rádi zkusí mletí na žernovu, tedy mlýnku ze dvou kamenů. Je to docela náročné a zjistíte, že vyrobit mouku není jen tak,“ vypráví vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

Obilí si v Archeoparku sami pěstují, stejně jako zeleninu typickou pro jídelníček Slovanů v raném středověku, či rostliny pro přírodní barvení vlny. Od loňského září má archeopark nově rekonstruované hradby a věže, které už kvůli stavu dřeva potřebovaly vyměnit. Během letní sezony bývá otevřeno denně s výjimkou pondělí. Za dobrý jídlem a navrch i zážitky můžete vyrazit do blízkého Rybího domu.

Ideálních cílů pro rodiny s dětmi však najdete v okolí celou řadu. Ostravská zoo se v posledních letech významně proměnila a patří k nejnavštěvovanějším u nás. Dá se spojit s návštěvou Slezkoostravského hradu a jeho lákadel. U Orlové je oblíbený Dinopark s největší rozlohou v České republice. Další atrakce z Ostravska nejen pro rodiny najdete v novém magazínu S DĚTMI za zážitky z edice Dovolená s nápadem, který je v prodeji od 15. června ve vybraných trafikách a zde na eshopu za 99 korun. Poštovné je zdarma.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Pravidla soutěže | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení