Do Archeoparku za starými Slovany

Pár kilometrů nad Českým Těšínem v údolí řeky Olše, za kterou už začíná Polsko, stojí dřevěné hradby, věž a brána. Není to ale žádná tvrz střežící hranice s naším sousedem, ale hradiště starých Slovanů v Archeoparku Chotěbuz. Tady se dozvíte, jak žili naši předci v 8. století a s dětmi si můžete vyzkoušet nejrůznější dovednosti.

Historie tohoto místa je ale mnohem delší, lidé tu žili už v pravěku a i této době se věnují interaktivní expozice v moderní vstupní budově, které by bylo škoda minout. Na prohlídku hradiště vyrazíte po visutém chodníku s průvodcem, který vám ukáže typická stavení Slovanů i s jejich využitím. Některá sloužila k bydlení, jiná jako výrobní dílny. Vypadají, jako by je právě někdo opustil, takže jsou zařízená různými kožešinami či nádobami a nástroji.

Hlavní lákadlo pro děti jsou ale různé aktivity, které si mohou vyzkoušet. „Například psaní hlaholice na voskové tabulky a lukostřelba, tu milují děti i dospělí. Lidé si také rádi zkusí mletí na žernovu, tedy mlýnku ze dvou kamenů. Je to docela náročné a zjistíte, že vyrobit mouku není jen tak,“ vypráví vedoucí archeoparku Lucie Rucká.

Obilí si v Archeoparku sami pěstují, stejně jako zeleninu typickou pro jídelníček Slovanů v raném středověku, či rostliny pro přírodní barvení vlny. Od loňského září má archeopark nově rekonstruované hradby a věže, které už kvůli stavu dřeva potřebovaly vyměnit. Během letní sezony bývá otevřeno denně s výjimkou pondělí. Za dobrý jídlem a navrch i zážitky můžete vyrazit do blízkého Rybího domu.

Ideálních cílů pro rodiny s dětmi však najdete v okolí celou řadu. Ostravská zoo se v posledních letech významně proměnila a patří k nejnavštěvovanějším u nás. Dá se spojit s návštěvou Slezkoostravského hradu a jeho lákadel. U Orlové je oblíbený Dinopark s největší rozlohou v České republice. Další atrakce z Ostravska nejen pro rodiny najdete v novém magazínu S DĚTMI za zážitky z edice Dovolená s nápadem, který je v prodeji od 15. června ve vybraných trafikách a zde na eshopu za 99 korun. Poštovné je zdarma.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay