Roštejn - hrad, kde z vás bude mravenec

Hrad Roštejn se rozkládá přibližně dvacet kilometrů jihozápadně od Jihlavy a je důkladně ukrytý v lesích. Má to svůj důvod, ale jaký je, to už se dozvíte při své návštěvě. Rozhodně za ni stojí a zvlášť děti tu bývají nadšené. „Po rekonstrukci, která u nás trvala od roku 2017 až do loňska, nám vznikla poměrně pestrá nabídka návštěvnických okruhů. Pro rodiny s dětmi je určený zejména okruh nazvaný Příroda, lovectví, myslivost,“ líčí kastelánka Roštejna Kateřina Rozinková.

Hrad Roštejn

Čím se prohlídkový okruh pro rodiny odlišuje od těch ostatních?

Hlavně tím, že je bez průvodce, takže návštěvníci na něj mohou vstoupit kdykoliv po zakoupení vstupenky, což právě rodinám s dětmi velmi vyhovuje. Nemusí čekat, ani se na nikoho vázat, z trasy také mohou kdykoliv odejít, či se na ni zase vrátit.

Co na trase návštěvníky čeká?

Malí i velcí návštěvníci se na ní průběžně seznamují s okolní přírodou i fenoménem lovu a myslivosti, protože Roštejn byl historicky loveckým hradem. Vše je přiblížené panely, které jsou textově úsporné a přizpůsobené dětem. Maskot expozice liška pomocí komiksových bublin předává dětem velmi zjednodušenou informaci, kterou se dozví dospělý z textu v horní části panelu. Na trase je množství interaktivních prvků, návštěvníci umisťují siluety ptáků z okolí hradu, také se mohou podívat, co se skrývá uvnitř stromu.

Co má u dětí největší úspěch?

Asi největším lákadlem expozice je možnost vyzkoušet si, jaké je být mravencem. Máme zvětšený model mraveniště, takže dítě, potažmo i dospělý může projít chodbičkou mraveniště kolem velkých maket mravence a dozví se vše o jejich životě. Další možnosti je diorama nočního lesa, kde návštěvník poté, co jeho oči přivyknout ztemnění, rozpoznává jednotlivé druhy zvířat, které jsou na první pohled ukryté.Interiér Hrad Roštejn

V názvu okruhu je také „lovectví“, co si pod tím představit?

Návštěvníci si mohou potěžkat znehodnocenou loveckou zbraň a vyzkoušet si pohledem z okna ornitologický dalekohled, protože to, k čemu vyzýváme, jsou lovy beze zbraní za pomoci právě dalekohledu nebo tužky, papíru, fotoaparátu či mobilu. Takto může ideálně lovit i rodina s dětmi hned poté, co opustí naši expozici a vyrazí na procházku. Předtím ale ještě prohlídku zakončí v Herně u zvídavé lišky, kde čekají další zajímavé věci. Nejlepší bude, když přijedete a zjistíte to sami.

Jaké máte na prohlídku ohlasy?

Velmi dobré, Roštejn se stal už tradičním místem výletu a expozice si získala svůj věhlas. Návštěvníci nám na pokladně říkají, že chtějí vstupenku na mravence, takže okamžitě víme, na jakou trasu se chtějí vydat.

Více tipů a cílů na Vysočině nejen pro rodiny najdete v magazínu S DĚTMI za zážitky, který je v prodeji ve stáncích PNS či zde na eshopu za cenu 99 korun, včetně poštovného. A léto je vyřešené. 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay