Kroměřížské zahrady, zelená krása s puncem UNESCO

Vybroušený diamant zahradní architektury, nehynoucí obdiv k lidskému snažení a světový věhlas, to vše provází komplex Květné a Podzámecké zahrady s Arcibiskupským zámkem v Kroměříži. Už čtvrt století je tento moravský skvost zařazený na Seznam kulturního dědictví UNESCO.

km_kvetna_let22_53_fotom-ark_1

Květná zahrada Kroměříž, foto: m-ARK

Květnou zahradu přijíždějí obdivovat návštěvníci ze všech koutů světa a při procházkách mezi dokonale geometricky střiženými keři a záhony květin si těžko představují, že v těchto místech se kdysi táhly bažinaté louky. V ráj je proměnil olomoucký biskup Karel II. z Liechtensteinu-Castelcorna a náklady na Květnou zahradu dosáhly 75 tisíc zlatých, což bylo obrovské jmění. A i když hlavní poslání bylo vytvořit něco výjimečného, zároveň její budování dávalo práci spoustě lidí, živořících ve válkou zbídačené zemi.

Zahrada, která ohromí

Inspirace pro Květnou zahradu vycházela z nejvyspělejšího zahradního umění té doby. Náročné dílo bylo svěřeno do rukou italského architekta Filiberta Lucchese a po jeho brzké smrti na něj navázal Giovanni Pietro Tencalla, Trvalo deset let, než byla Květná zahrada v roce 1675 dokončena. Nad původním vchodem se skvěl nápis Ingeredere hospes, tedy Vejdi hoste. A stačilo pár kroků a návštěvník byl ohromen krásou. Dnes víme, že i po staletích tento záměr funguje stále stejně jako tenkrát. Za normálního stavu do Květné zahrady zavítá přes sto tisíc lidí ročně.

kromeriz_kvetna22_17_fotom-ark

Květná zahrada Kroměříž, foto: m-ARK

Podzámecká zahrada

Už v roce 1509 byla založena Podzámecká zahrada, ke Kroměříži tedy patří více než půl tisíciletí. Původně zelinářská a ovocnářská zahrada byla v 17. století za biskupa Karla II. z Liechtensteinu-Castelcorna nejprve přebudována na zahradu barokní a jeho následovníci ji v 19. století proměnili ve stylový krajinářský park, rozkládající se na úctyhodných 64 hektarech. Dnes zde roste přes 200 druhů vzácných stromů z Evropy, Ameriky i Asie. Idylickou atmosféru umocňují četné rybníky a potoky s okouzlujícími mosty, aleje a romantické stavby. Podzámecká zahrada je celoročně otevřená a vstup do ní je zdarma. Organizované skupiny si mohou rezervovat komentovanou prohlídku. Při pronikání do tajů rozsáhlého parku i objevování krás historického centra města vám může být neocenitelným pomocníkem komentovaná jízda elektrickým vláčkem.

kromeriz_podzamecka22_03_fotom-ark_DxO

Podzámecká zahrada Kroměříž, foto: m-ARK

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

Více tipů na výlety za zelenými parky, unikátními zahradami naleznete v novém magazínu Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy. 

montaz_DSN_ZAH23

100 stran poutavých příběhů, bohaté historie i atraktivní současnosti vás zlákají k návštěvě nejkrásnějších zelených oáz ve Střední Evropě.

Doprava je zdarma!

 

KOUPIT MAGAZÍN

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay