DOX, epicentrum současného umění

V srdci pražských Holešovic se nachází Centrum současného umění DOX, neopakovatelná galerie vytvořená ze staré továrny. Uvnitř na vás čeká multifunkční prostor zaměřený na podněcující program napříč žánry a krátkodobé výstavy českých a zahraničních umělců. Desítky dalších zajímavých muzeí umění a galerií najdete v magazínu Unikátní GALERIE a café z edice Dovolená s nápadem.

 dox-copyright-lucie-illesova-c-dox-2

DOX, foto: Lucie Illešová

Existují různé pohnutky pro vybudování galerie, a i v tomto ohledu se Centrum současného umění DOX odlišuje. Impulzem tu nebyla sbírka, kterou by chtěl její majitel zpřístupnit veřejnosti, ani spolkový umělecký kvas, ale genius loci prvorepublikové holešovické továrny. Okouzlil Leoše Válku, který se v roce 2002 rozhodl industriální objekt zakoupit a přebudovat ho na místo zasvěcené současnému umění. Pro tuto myšlenku se mu podařilo nadchnout další partnery a o šest let později mohlo nestátní, neziskové a nesbírkové centrum DOX slavnostně otevřít, coby největší soukromá výstavní instituce u nás.

Napříč různými žánry

Už při zahájení činnosti vyvolával DOX ohlasy. V počátcích se dramaturgie soustředila především na výstavní projekty a jejich doprovodné aktivity, během posledních několika let se však program rozšířil o další žánry vizuálního umění, literatury, divadla a soudobé hudby. DOX se postupně stal plnohodnotným kulturním centrem, které rozsahem a zaměřením patří k lídrům české umělecké scény. Dnes tvoří program vedle výstav také přednášky, filmové projekce, divadelní představení či konference.

Vzducholoď a sál

Rozšíření nabídky bylo možné i díky dvěma přístavbám, které zde postupně vznikly. V roce 2016 získalo Centrum DOX nepřehlédnutelnou dominantu v podobě vzducholodi Gulliver, která se stala jejím poznávacím znamením. Konstrukce ze dřeva a oceli, sloužící jako zajímavá scéna, je dlouhá 42 metrů a jejím autorem je architekt Martin Rajniš ve spolupráci s Leošem Válkou. Dosud poslední novou částí je multifunkční sál DOX+ pro divadlo, performance, soudobou hudbu, film či konference.

dox-foto-iveta-kopicovacdox

DOX, foto: Iveta Kopicová

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

Desítky zajímavých galerií u nás, na slovensku a v Rakousku najdete v magazínu Unikátní GALERIE a café střední Evropy. V prodeji je ve stáncích PNS po celé republice nebo na eshopu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. V edici Dovolená s nápadem vychází také další novinka Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy.

montaz_DSN_GAL23

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay