Olomouc a street art jde skvěle dohromady

 

Slon fluidních tvarů, originální portrét Františka Palackého nebo pestrobarevné hřiště v nitru sídliště. Street art Festival i letos obohatil Olomouc o nová umělecká díla na původně jednotvárných plochách nebo sešlých zdech starých kotelen. Za patnáct let si akce vydobyla přízeň místních obyvatel i zájem turistů, kteří do metropole Hané přijíždějí obdivovat neotřelá díla této moderní formy umění.

Centrum street artu

Olomouc je v bedekrech líčena jako krásné historické město, které pro jeho pohodovou a autentickou atmosféru zmiňují přední cestovatelské weby jako skrytý klenot. Však se také pyšní památkou UNESCO v podobě Sloupu Nejsvětější Ttrojice. Za poslední dekádu a půl se však také profiluje jako město vstřícné graffiti a street artu. To, co bylo dříve považováno za vandalismus, se na legálně vyhrazených plochách stává uměním. Zvlášť když na nich tvoří talentovaní umělci od nás nebo ze světa.

Turisté vyrážejí na komentované prohlídky

Obdivovat jejich díla čím dál častěji přijíždějí fanoušci tohoto pouličního umění z různých evropských zemí. Selfie King v proluce historického centra, Jednorožec na stěně vysokoškolských kolejí nebo Plačící Masaryk se staly fenomény a dnes tvoří nedílnou součást Olomouce. Tam, kde dřív byla jednotvárná či nevzhledná zeď, je nyní rozměrný obraz, jemuž se říká mural. Ve městě také organizátoři festivalu organizují komentované prohlídky, které využívají nejen turisté z okolních měst a zemí, ale často také základní a střední školy.

S podporou vyšších míst

Za patnáct let trvání festivalu vznikly desítky děl, obvykle se souhlasem památkářů a podporou města, které pochopilo, že nelze žít jen z historie, ale je to příležitost otevřít se i přítomnosti a budoucnosti. Během letošního ročníku, který se uskutečnil koncem září, vznikl originální portrét Františka Palackého na vysokoškolských kolejích zdejší stejnojmenné univerzity. Novou výzdobu získala také stěna gymnázia, trojice starých kotelen na sídlištích a basketbalové hřiště, jehož plocha se proměnila v malířské plátno.

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

Více o historii i úskalích Street art Festivalu v Olomouci se dozvíte v magazínu Unikátní GALERIE a café střední Evropy. Na sto stranách přináší více než šest desítek zajímavých galerií a muzeí moderních umění u nás, na Slovensku a v Rakousku. Magazín je v prodeji na webu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. Stačí jen několik kliknutí a za pár dní si můžete vyzvednout magazín z vlastní schránky.

dsn_magaziny23_064_fotom-ark_2600px

 

V edici Dovolená s nápadem vyšla letos také další novinka Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy. Stále jsou v prodeji také CYKLOvýlety zaměřené na nejkrásnější a prověřené cyklotrasy na Moravě a v okolí, Zážitkové cyklotrasy v Evropě s těmi nejkrásnějšími výlety na kole v Německu, Rakousku, Česku, na Slovensku a v Itálii. Pro rodiny pak oblíbené tituly S DĚTMI za zážitky se sto stranami výletů, který doplňuje PRŠÍ? Nevadí! s první ucelenou nabídkou aktivit z České republiky pro nepříznivé počasí.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay