Tip na výlet: Sladovna, která patří dětem

V Písku se nachází galerie, na jakou jinde nenatrefíte. Sídlí na břehu řeky Otavy v majestátní budově, která dříve sloužila k výrobě sladu a odtud má název Sladovna. Dnes však cílí především na děti, na něž tu čeká několik výstav, takže je to ideální tip na výlet pro celou rodinu v časech, kdy se počasí zakaboní.

Pod výstavami ve Sladovně si však nepředstavujte exponáty a vitríny se zákazem dotýkání, ale spíše zážitková centra pro všechny, kteří si rádi hrají a tvoří. „Naše největší cílová skupina je mezi třemi a dvanácti lety. Ale vyžití u nás najdou i batolata, jimž je určen herní prostor Pilařiště, až po větší děti do patnácti let i více, které se učí vytvářet například animované filmy,“ líčí Petr Brůha z písecké Sladovny.

sladovna-pilariste logo_sladovna sladovna-mraveniste

Sladovna má dost místa pro každého

Galerie hrou, tak zní podtitul Sladovny, to jen aby bylo jasno, že tady jde opravdu na prvním místě o zábavu. Ovšem nikoliv v podobě dovádění a řádění až do poslední kapky energie, nýbrž skrze poznání a objevování. Na začátku si každý návštěvník vybere svou výstavu a časový blok, na který si koupí vstupné. Bloků je během dne více a vždy trvají hodinu a půl. Díky tomu má každý zajištěný svůj prostor, což platí i pro školní skupiny, a nemůže se stát, že vám zážitek pokazí tlačenice s desítkami dalších zájemců.
„Nejoblíbenější výstavou je Mraveniště, které je ve Sladovně jako stálá expozice od roku 2017. Je to vizuálně atraktivní prostor s chodbami, mosty, tunely a klouzačkami, které dětem připomíná opravdové mraveniště. Zároveň jsou tu různě poschovávané informace, takže se tu nenásilnou formou o mravencích učí a zároveň si na ně hrají například tak, že se se starají o vajíčka,“ vysvětluje Petr Brůha.

Inspirace z celé Evropy

Z dalších expozic je zde Hnízdo ilustrace, ve kterém děti pomyslně vstupují do knížek a stávají se jejich součástí. Jako oživlá ilustrovaná postava, coby čtenář odkrývající příběh knihy, či v roli autora vymýšlejícího pokračování. Zkrátka opravdová zábava pro všechny malé knihomoly. Pro větší děti je určené Animárium, které tvoří dvě animační studia, kde se mladí adepti filmu prakticky seznámí s animačními formami. A ti vytrvalejší se zde mohou svým projektům věnovat i dlouhodobě.
V nejnovější expozici s názvem Jan A jaK dál zažije návštěvník cestu životem Jana Amose Komenského, jehož myšlenek se galerie Sladovna Písek drží. A odkud čerpají tvůrci výstav inspiraci? „Nápady vznikají přímo ve Sladovně i díky spolupracím s umělci a organizacemi z Čech i Evropy, zejména z Itálie či Rakouska. Také jsme členy několika mezinárodních organizací, takže se navzájem inspirujeme s partnery z celého světa. Jedním z našich hlavních partnerů je vídeňské dětské muzeum ZOOM, se kterým spolupracujeme hodně dlouho a výsledkem je právě animační studio nebo Pilařiště. Hodně se navštěvujeme a čerpáme tam inspiraci,“ doplnil Petr Brůha z galerie Sladovna Písek.
hnizdo-ilustrace-postylky

 

Další spoustu tipů na výlet s dětmi za špatného počasí po celém Česku najdete v magazínu PRŠÍ? Nevadí! z edice Dovolená s nápadem. Zakoupit ho můžete v na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz.

S poštovným zdarma si můžete zakoupit i další tituly edice Dovolená s nápadem či zvýhodněný Dětský balíček.

 101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay