Tip na výlet: Sladovna, která patří dětem

V Písku se nachází galerie, na jakou jinde nenatrefíte. Sídlí na břehu řeky Otavy v majestátní budově, která dříve sloužila k výrobě sladu a odtud má název Sladovna. Dnes však cílí především na děti, na něž tu čeká několik výstav, takže je to ideální tip na výlet pro celou rodinu v časech, kdy se počasí zakaboní.

Pod výstavami ve Sladovně si však nepředstavujte exponáty a vitríny se zákazem dotýkání, ale spíše zážitková centra pro všechny, kteří si rádi hrají a tvoří. „Naše největší cílová skupina je mezi třemi a dvanácti lety. Ale vyžití u nás najdou i batolata, jimž je určen herní prostor Pilařiště, až po větší děti do patnácti let i více, které se učí vytvářet například animované filmy,“ líčí Petr Brůha z písecké Sladovny.

sladovna-pilariste logo_sladovna sladovna-mraveniste

Sladovna má dost místa pro každého

Galerie hrou, tak zní podtitul Sladovny, to jen aby bylo jasno, že tady jde opravdu na prvním místě o zábavu. Ovšem nikoliv v podobě dovádění a řádění až do poslední kapky energie, nýbrž skrze poznání a objevování. Na začátku si každý návštěvník vybere svou výstavu a časový blok, na který si koupí vstupné. Bloků je během dne více a vždy trvají hodinu a půl. Díky tomu má každý zajištěný svůj prostor, což platí i pro školní skupiny, a nemůže se stát, že vám zážitek pokazí tlačenice s desítkami dalších zájemců.
„Nejoblíbenější výstavou je Mraveniště, které je ve Sladovně jako stálá expozice od roku 2017. Je to vizuálně atraktivní prostor s chodbami, mosty, tunely a klouzačkami, které dětem připomíná opravdové mraveniště. Zároveň jsou tu různě poschovávané informace, takže se tu nenásilnou formou o mravencích učí a zároveň si na ně hrají například tak, že se se starají o vajíčka,“ vysvětluje Petr Brůha.

Inspirace z celé Evropy

Z dalších expozic je zde Hnízdo ilustrace, ve kterém děti pomyslně vstupují do knížek a stávají se jejich součástí. Jako oživlá ilustrovaná postava, coby čtenář odkrývající příběh knihy, či v roli autora vymýšlejícího pokračování. Zkrátka opravdová zábava pro všechny malé knihomoly. Pro větší děti je určené Animárium, které tvoří dvě animační studia, kde se mladí adepti filmu prakticky seznámí s animačními formami. A ti vytrvalejší se zde mohou svým projektům věnovat i dlouhodobě.
V nejnovější expozici s názvem Jan A jaK dál zažije návštěvník cestu životem Jana Amose Komenského, jehož myšlenek se galerie Sladovna Písek drží. A odkud čerpají tvůrci výstav inspiraci? „Nápady vznikají přímo ve Sladovně i díky spolupracím s umělci a organizacemi z Čech i Evropy, zejména z Itálie či Rakouska. Také jsme členy několika mezinárodních organizací, takže se navzájem inspirujeme s partnery z celého světa. Jedním z našich hlavních partnerů je vídeňské dětské muzeum ZOOM, se kterým spolupracujeme hodně dlouho a výsledkem je právě animační studio nebo Pilařiště. Hodně se navštěvujeme a čerpáme tam inspiraci,“ doplnil Petr Brůha z galerie Sladovna Písek.
hnizdo-ilustrace-postylky

 

Další spoustu tipů na výlet s dětmi za špatného počasí po celém Česku najdete v magazínu PRŠÍ? Nevadí! z edice Dovolená s nápadem. Zakoupit ho můžete v na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz.

S poštovným zdarma si můžete zakoupit i další tituly edice Dovolená s nápadem či zvýhodněný Dětský balíček.

 101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Pravidla soutěže | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení