Vážení čtenáří, dovolujeme si upozornit, že veškeré přijaté objednávky a platby době od 12.–16.6.2024 budou odesílány od 17.6.2024.

Výlet s dětmi do českých science center

Jak vzniká tornádo? Proč může pára pohánět těžkou lokomotivu? A co ucítíte při zemětřesení? Záplava otázek, na které kolikrát ani my dospělí neznáme odpověď. Naštěstí jsou místa, kam si pro ně můžeme zajít, a ještě se u toho královsky pobavit. Stačí vyrazit na výlet s dětmi do některého z úžasných českých science center.

mapa-ilu-BUDOVY

Česká science centra a planetária, www.sciencecentra.cz/

Vědecko-zábavní centra, nebo chcete-li science centra, k nám přinesla úplně novou nabídku aktivního trávení času pro rodiny s dětmi. Jsou založené na vlastní zkušenosti, kterou získáte jen tím, že si všechny exponáty důkladně osaháte. V současnosti si můžete vybrat z několika těchto lákavých cílů rozesetých po celé republice a každý z nich je trochu jiný. V Liberci je iQLANDIA, v Ostravě si vás získá Svět techniky, v Plzni se na vás těší Techmania a v Brně populární VIDA!. Pokud máte raději místa s menším počtem lidí, vyzkoušejte Pevnost poznání v Olomouci.

Technické bohatství Česka

Česko má ohromnou technickou historii, která tvoří významnou součást našeho kulturního dědictví. Proto je tak důležité šikovnost předchozích generací ukázat a předávat té nejmladší. Navíc co může být zábavnějšího, než vyzkoušet si řídit autobus nebo prolézat historickou lokomotivu? Spojení technického umu našich předků s poznáním přírodních procesů a fyzikálních i chemických jevů je posláním science center v Plzni a v Ostravě.

Plzeňská Techmania sídlí v bývalé tovární hale na kraji areálu Škody a na velkorysé ploše jednoho hektaru nabízí stovky exponátů rozdělené do jednotlivých částí. Edutorium se zaměřuje na fyziku, Inženýr na konstrukci čehokoliv si vzpomenete, v Budoucnosti na talíři si vyzkoušíte vytvořit vyvážený jídelníček, a tak dále. 
Svět techniky Ostrava se nachází v industriálním areálu Dolní Vítkovice a dělí se na Malý svět techniky a Velký svět techniky. Jen počítejte s tím, že i ten menší z nich, ztvárněný v duchu románů Julese Vernea, zabere průměrně zvídavému dítěti bez mrknutí oka půl dne. Velký svět techniky v moderní prosklené budově má čtyři interaktivní expozice Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody, a k tomu i 3D kino a Divadlo vědy s oblíbenými science show.

techmania_science-center_budoucnost-na-taliri_0009 Malý Svět Techniky U6 Dětský svět
Zleva: Techmania (foto Techmania), Malý svět techniky, Dětský svět DOV (foto 2x DOV)

 

iQLANDIA, VIDA! a Pevnost poznání

V Liberci popularita science center u nás začala otevřením iQPARKu v roce 2007. K němu o sedm let později přibyla iQLANDIA, která je určená větším dětem a v několika patrech skrývá 400 interaktivních exponátů, digitální planetárium a také oblíbeného humanoidního robota Thespiana, který si s vámi rád popovídá.
Brněnská VIDA! vás zábavně poučí v oblastech Planeta, Civilizace, Člověk a Mikrosvět, kde čeká rotující místnost, visuté kolo, větrný kolotoč a spousta dalších modelů a vynálezů. V létě navíc otevírá i venkovní expozici s oblíbenými vědeckými show.
Olomoucká Pevnost poznání jde svým sídlem v historii ještě o pár století dál, sídlí v bývalém muničním skladu dělostřelců v areálu Korunní pevnůstky. Liší se také tím, že můžete navštívit některou ze čtyř expozic Do historie!, Živá voda, Rozum v hrsti a Světlo a tma i jednotlivě, a ty ostatní si nechat na příště.

Všechny důležité informace najdete na webu České asociace science center.

IQLandia_05 vida-3 hlavolamy a zábavné hry
Zleva: IQLandia (foto IQ park Liberec), VIDA! Brno (foto VIDA: Brno), Pevnost poznání (foto Pevnost poznání)

 

Kdy nejlépe vyrazit? Jděte proti logice

Kdy je nejlepší čas pro návštěvu? Nejspíš vás napadne, že za deštivých podzimních dnů nebo nevlídného zimního nečasu. Podobně ale smýšlí většina z nás, a tak se vyplatí jít proti této logice a obětovat jeden jarní či letní den, nejlépe mimo víkend. Výlet s dětmi si pak užijete o dost víc. A na závěr ještě jeden tip: pokud zavítáte na Vysočinu, nenechte si ujít návštěvu Alternátoru, který vyrostl na kraji Třebíče v továrně s Baťovskou historií. Stojí za to.


Další desítky tipů na výlet s dětmi za každého počasí po celém Česku najdete v magazínech PRŠÍ? Nevadí! a S DĚTMI za zážitky z edice Dovolená s nápadem. K zakoupení je na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz, za zvýhodněnou cenu můžete pořídit dětský balíček dvou magazínů s výlety pro celou rodinu. Poštovné je u nás zdarma.

101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay