Vážení čtenáří, dovolujeme si upozornit, že veškeré přijaté objednávky a platby době od 12.–16.6.2024 budou odesílány od 17.6.2024.

Salcbursko, na kole krajem Mozarta

Jak jde dohromady Wolfgang Amadeus Mozart a cyklovýlety? V Salcburku, odkud fenomenální skladatel pochází, funguje tohle spojení náramně. Krásné historické město je pro cyklisty nejvstřícnější v celém Rakousku. A co teprve trasy v jeho okolí!

Na sever od Salcburku je trojice krásných jezer Obertrumer See, Mattsee a Wallersee, jejichž návštěvu snadno spojíte v krásný cyklovýlet. Ideální výchozí místo je pravý břeh řeky Salzach a také hlavní vlakové nádraží. Naše první kilometry totiž povedou po zrušené železniční trati, které se přezdívalo Ischlerbahn. Její cílová stanice bylo slavné císařské město Bad Ischl, my ale máme tentokrát namířeno jinam.
Úzkokolejka tu jezdila od roku 1893 až do poloviny dvacátého století, přesněji do roku 1957, než byl provoz pro ztrátovost ukončený. Jednalo se o vůbec první zrušenou trať podobné délky a významu v Rakousku. Nic tehdy nepomohly ani protesty obyvatel, kterých se při poslední jízdě shromáždily kolem trati desítky tisíc. Ostatně o oblibě svědčí i stále živá písnička opěvující „krásný malý vláček svištící mezi Salcburkem a Bad Ischlem“. Nostalgie přetrvává i po půl století a přetavila se v iniciativy usilující o její obnovu. Zatím však neúspěšně, a tak tu můžeme šlapat my a vychutnávat si úžasné Rakousko na kole.
trasa-salcburg

 

Do Mattsee za Ferdinandem Porsche

Z někdejší železnice sjedeme v Eugendorfu a vydáme se přes městečko Seekirchen am Wallersee s množstvím kaváren a hostinců dál na Obertrum am See. Odtud nás cesta povede po břehu prvního ze tří jezer Obertrumer See do městečka Mattsee, kde je další příjemné místo pro zastávku a odpočinek. Kromě pláže ke koupání, přístavu a výletních lodí je zde také Zážitkový svět Ferdinanda Porsche.

V industriálním prostředí bývalé obuvnické továrny si můžete osahat leccos z díla tohoto fenomenálního konstruktéra automobilů, který je u nás známý nejen kvůli sportovním vozům, ale i pro své rodiště ve Vratislavicích nad Nisou. Zde můžete obdivovat kolekci vozů, na kterých se podílel, ale také si na simulátoru projet závod z roku 1910 nebo třeba prozkoumat aerodynamické vlastnosti slavného Brouka. Nejvíc zábavy si tu užijí děti.

salzburg 20210709_175618

Wallersee ke koupání a sportům

Jezero Mattsee nám bude dělat společnost ještě několik kilometrů, než cyklostezka zatočí vzhůru a začneme stoupat do prudšího, ale krátkého kopce. Pak už cesta vede po náhorní plošině krajinou jezírek a vřesovišť, než sjedeme k poslednímu a největšímu z trojice jezer, Wallersee. Ačkoliv leží 500 metrů nad mořem, je oblíbeným místem ke koupání. A tak pokud k tomu počasí vybízí, neváhejte se ve vodě osvěžit, při objíždění jezera narazíte na několik pláží. Nebo si můžete půjčit loďku, šlapadlo nebo paddleboard, či vyrazit na projížďku s průvodcem. Na kole Wallersee jezero z poloviny objedeme, než se vrátíme zpátky do Seekirchenu a odtud už po stejné cestě zamíříme do Eugendorfu zpátky na cyklostezku po zrušené úzkokolejce a do Salcburku.

Další cyklovýlety nejen po Salcbursku a podrobné tipy jak nejlépe objevovat Rakousko na kole najdete v magazínu Zážitkové rakouské cyklotrasy, který je v prodeji na eshopu www.dovolenasnapadem.cz.

titulka_Rakousko

S poštovným zdarma si můžete zakoupit i další tituly edice Dovolená s nápadem či zvýhodněný cyklistický balíček tří cestovatelských magazínů. 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay