Vážení čtenáří, dovolujeme si upozornit, že veškeré přijaté objednávky a platby době od 12.–16.6.2024 budou odesílány od 17.6.2024.

Prožijte s dětmi krásný advent 2023! Tipy na výlety

Objevte s dětmi úžasná místa, ze kterých na vás dýchne vánoční atmosféra! Advent je sváteční čas, ve kterém můžete zpomalit, připomenout si dávno zapomenuté tradice a užít si s dětmi i trochu zábavy a legrace a třeba je i něčemu přiučit. 

Nechte se inspirovat tipy, kam na vyrazit na úžasný advent s dětmi.

mikulov_advent20_15_fotom-ark

Jarmarky

Vánoční jarmarky a adventní a řemeslné trhy jsou rok od roku populárnější. Kromě punče a trdelníku ale naleznete na spoustě z nich české výrobce s originálními výrobky a často vám návštěva takového jarmarku usnadní výběr vánočních dárků

Na každém trhu či jarmarku najdete také bohatý kulturní program, který ocení zejména děti. Hned v sobotu 2.12. 2023 se koná výroční dvacátý Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Řemeslný trh s bohatou nabídkou regionálních a rukodělných produktů, ukázky starodávných tradic a oživení dávných adventních a zimních zvyků a obyčejů, tím je jarmek vyhlášený široko daleko. K tomu patří také výstava krajových odrůd ovoce, ochutnávka typických valašských pochoutek nebo z vystoupení folklorních souborů a muzik.

roznov_vmp_vanoce_dedina_zima16_059_fotom-ark

O týden později, tedy v sobotu a neděli 9. a 10. prosince 2023 zaplní atmosféra valašských vánočních zvyků také Rožnov pod Radhoštěm. Kouzelné kulisy Valašského muzea v přírodě budou svědky Vánočního jarmarku s koledováním, obchůzkami lucek a čertů, oživené expozice ve Valašské dědině a nabídky rukodělných dárků. Užijte si Valašskou dědinu s atmosférou lidových Vánoc v oživených expozicích. A vánoční akce nabízí i další skanzeny – našim tipem je Skanzen Strážnice a nebo Veselý Kopec na Vysočině. 

Výlet za světýlky

Už jste slyšeli o mezinárodním projektu Světla vyprávějí? Unikátní vánoční atmosféru zde tvoří tisíce a desetisíce světýlek, které proměnují již tak krásná místa v místa kouzelná. Do projektu je zapojeno na desítku českých míst a měst, našim tipem je ale Zámek Loučeň a jeho zahrady. Najdete tam pohádkový svět plný zářících světelných soch a dekorací, které vám vezmou dech. Kromě toho se na Zámku Loučeň koná výstava Příběh vánočního stromečku, která rozhodně stojí za návštěvu. 

 Výstavu Světla Vyprávějí najdete ale i v Dolní Oblasti Vítkovic v Ostravě, v pražských Žlutých Lázních nebo v Pardubicích. 

Tradiční i netradiční výstavy betlému

K Vánocům neodmyslitelně patří také betlémy, které se objevují nejen v kostelích, ale také v nejrůznějších podobách a místech. Navštivte tedy tradiční i netradiční betlémy, je z čeho vybírat!

roznov_vmp_zivybetlem16_100_fotom-ark

Patnáct českých a slovenských řezbářů spojilo síly a vytvořili betlém v Horní Lidči, který vám vyrazí dech. Má 230 postav, z toho třetinu pohyblivých a stovku vyřezávaných staveb. Otevřený je po celý rok od úterý do neděle.

Betlém je vánoční klasika i v KOVOZOO, ale tak trochu jinak. V oblíbeném areálu ve Starém městě u Uherského Hradiště bude až do 8. ledna 2024 vystavený unikátní dřevo-kovový betlém v životní velikosti. Pannu Marii, Josefa, Ježíška a další vyřezávané sochy totiž doplňují kovo vá zvířátka ze železného šrotu. Celá KOVOZOO je oděna do vánočních světýlek, včetně majáku Šrotíku.

 Speciální prohlídky

Turistická sezona už sice na zámcích a hradech skončila, ale řadu míst můžete stále navštívit při speciálních akcích, které budou děti milovat. Patří mezi ně vánoční prohlídky hradu Šternberka každou prosincovou sobotu od 10 do 14 hodin, při nichž se seznámíte s vánočními tradicemi šlechty i prostého lidu. Interiéry hradu doplňuje slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších artefaktů. Na dolním nádvoří dotváří atmosféru dřevěný betlém v životní velikosti.

Až do 18. prosince se konají adventní prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály Arcibiskupského zámku v Kroměříži – celkem osm sálů je vyzdobeno v duchu konkrétního svátku. Květinové vazby a dekorace tak symbolizují odkaz svatého Ondřeje, svaté Barbory či svaté Lucie. Zámek je otevřený pouze při adventních víkendech vždy od 9.30 do 16 hodin.

A pokud budete hledat tip na program mezi svátky, můžete vyrazit na speciální vánoční prohlídky na hrad Bouzov, která se konají 27. 12. 2023 – 28. 12. 2023. Rezervace nutná!

bouzov_zima_let21_26_fotom-ark

 Extra tip

Speciální tip na procházku je mimořádné otevření Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm. Dřevěná stavba jako vystřižená z pohádky přivítá návštěvníky o víkendu 10. a 11. prosince a mezi svátky od 27. prosince až do 1. ledna 2024, vždy od 10 do 16 hodin.

roznov_jurkovic_zima_let21_2_fotom-ark

S DĚTMI za zážitky na sto způsobů

Další desítky tipů na výlet s dětmi najdete v magazínu S DĚTMI za zážitky. Ani zima nebo déšť vás nemusí zastavit, v případě nepříznivého počasí pro vás máme magazín PRŠÍ? Nevadí! V edici Dovolená s nápadem najdete i další tituly, tak si vyberte podle chuti.

101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky

K zakoupení jsou na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz, za zvýhodněnou cenu můžete pořídit dětský balíček dvou magazínů s výlety pro celou rodinu. Poštovné je u nás zdarma.

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay