Tipy na úžasný advent s dětmi

Advent je sváteční čas, který nás ponouká ke zpomalení a znovuobjevení tradic v rodinném kruhu. Nejvíc si ho vychutnáme s našimi nejmenšími. Nechte se inspirovat tipy, kam na Moravě vyrazit na úžasný advent s dětmi.

mikulov_advent20_15_fotom-ark

Jarmarky

Který vánoční jarmark je ten nejkrásnější? V posledních letech jako by se města předháněla a nabídka adventních trhů se neustále zlepšuje. Naším tipem je Valašský mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách, který se koná v sobotu 3. prosince. Řemeslný trh s bohatou nabídkou regionálních a rukodělných produktů, ukázky starodávných tradic a oživení dávných adventních a zimních zvyků a obyčejů, tím je jarmek vyhlášený široko daleko. K tomu patří také výstava krajových odrůd ovoce, ochutnávka typických valašských pochoutek nebo z vystoupení folklorních souborů a muzik.

 

roznov_vmp_vanoce_dedina_zima16_059_fotom-ark

O týden později, tedy v sobotu a neděli 10. a 11. prosince zaplní atmosféra valašských vánočních zvyků také Rožnov pod Radhoštěm. Kouzelné kulisy Valašského muzea v přírodě budou svědky Vánočního jarmarku s koledováním, obchůzkami lucek a čertů, oživené expozice ve Valašské dědině a nabídky rukodělných dárků. Užijte si Valašskou dědinu s atmosférou lidových Vánoc v oživených expozicích.

 Tradiční i netradiční výstavy betlému

K Vánocům neodmyslitelně patří také betlémy, které se objevují nejen v kostelích, ale také v nejrůznějších podobách a místech. Navštivte tedy tradiční i netradiční betlémy, je z čeho vybírat!

roznov_vmp_zivybetlem16_100_fotom-ark

Patnáct českých a slovenských řezbářů spojilo síly a vytvořili betlém v Horní Lidči, který vám vyrazí dech. Má 230 postav, z toho třetinu pohyblivých a stovku vyřezávaných staveb. Otevřený je po celý rok od úterý do neděle.

Betlém je vánoční klasika i v KOVOZOO, ale tak trochu jinak. V oblíbeném areálu ve Starém městě u Uherského Hradiště bude až do 8. ledna vystavený unikátní dřevo-kovový betlém v životní velikosti. Pannu Marii, Josefa, Ježíška a další vyřezávané sochy totiž doplňují kovová zvířátka ze železného šrotu. Celá KOVOZOO je oděna do vánočních světýlek, včetně majáku Šrotíku.

Letos zdobí olomoucké Horní náměstí také betlém, jmenuje se Jablíčkový a nachází se hned pod vánočním stromem. Namalovala ho výtvarnice Emma Srncová už v roce 2019 a poprvé zpestřil prostory Pražského hradu, další Vánoce stál před Novoměstskou radnicí. Letos je ale výjimečně tento originální betlém nepřehlédnutelnou součástí Vánočních trhů Olomouc. Děti si navíc na trzích mohou užít ručně vyřezávaný kolotoč, ruské kolo nebo vánoční tramvaj a vy si vychutnejte atmosféru nazdobeného města třeba s hrnečkem vyhlášeného Olomouckého punče.

IMG-5226 (1)

 Speciální prohlídky

Turistická sezona už sice na zámcích a hradech skončila, ale řadu míst můžete stále navštívit při speciálních akcích, které budou děti milovat. Patří mezi ně vánoční prohlídky hradu Šternberka každou prosincovou sobotu od 10 do 14 hodin, při nichž se seznámíte s vánočními tradicemi šlechty i prostého lidu. Interiéry hradu doplňuje slavnostní vánoční výzdoba, betlémy, historické hračky a mnoho dalších artefaktů. Na dolním nádvoří dotváří atmosféru dřevěný betlém v životní velikosti.

Až do 18. prosince se konají adventní prohlídky vyzdobenými Reprezentačními sály Arcibiskupského zámku v Kroměříži – celkem osm sálů je vyzdobeno v duchu konkrétního svátku. Květinové vazby a dekorace tak symbolizují odkaz svatého Ondřeje, svaté Barbory či svaté Lucie. Zámek je otevřený pouze při adventních víkendech vždy od 9.30 do 16 hodin.

Vyrazte na zámek Lednice nasát atmosféru knížecích Vánoc. Adventní prohlídky se tu konají každý víkend až do 18. prosince, vždy od 10 do 16 hodin. Pro návštěvníky jsou připraveny reprezentační prostory v přízemí zkrášlené bohatou vánoční výzdobou. Lístky na prohlídku bude možné zakoupit v nově otevřené centrální pokladně v zámecké jízdárně.

A pokud budete hledat tip na program mezi svátky, můžete vyrazit na speciální vánoční prohlídky na hrad Bouzov, která se konají 27. 12. 2022 – 28. 12. 2022. Rezervace nutná!

bouzov_zima_let21_26_fotom-ark

 Extra tip

Speciální tip na procházku je mimořádné otevření Jurkovičovy rozhledny v Rožnově pod Radhoštěm. Dřevěná stavba jako vystřižená z pohádky přivítá návštěvníky o víkendu 10. a 11. prosince a mezi svátky od 27. prosince až do 1. ledna 2023, vždy od 10 do 16 hodin.

roznov_jurkovic_zima_let21_2_fotom-ark

S DĚTMI za zážitky na sto způsobů

Další desítky tipů na výlet s dětmi najdete v magazínu S DĚTMI za zážitky. Ani zima nebo déšť vás nemusí zastavit, v případě nepříznivého počasí pro vás máme magazín PRŠÍ? Nevadí! V edici Dovolená s nápadem najdete i další tituly, tak si vyberte podle chuti.

101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky

K zakoupení jsou na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz, za zvýhodněnou cenu můžete pořídit dětský balíček dvou magazínů s výlety pro celou rodinu. Poštovné je u nás zdarma.

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay