CYKLOvýlet z Hradce Králové na zachráněný Kuks

Hradec Králové bývá nazýván rájem cyklistů. Poloha v rovinách Polabí, urbanistické řešení města a poměrně kvalitní síť cyklostezek jsou klíčové vlastnosti, díky kterým se tu budete na kole cítit bezpečně i příjemně zároveň. A k tomu nabízí skvělý cyklovýlet na Kuks, který najdete v novém magazínu CYKLOvýlety po Čechách z edice Dovolená s nápadem.

kuks_let22_10_fotom-ark (4)

V různých žebříčcích a výběrech našich nejkrásnějších cyklostezek obvykle cyklostezka z Hradce Králové na Kuks nechybí. A není divu. Vede kolem vody příjemnou a rovinatou krajinou Polabí stranou provozu a pro kvalitní asfaltový povrch je oblíbená i mezi rodinami s dětmi nebo in-line bruslaři. Pohříchu patří mezi jeden z nemnoha výstavních úseků Labské stezky, který snese nejpřísnější měřítka. Těch přibližně 26 kilometrů na Kuks, nebo ještě o dalších šest dál do Dvora Králové, si užijete dosyta.

Od roku 2013

Stavba cyklostezky byla úspěšně dokončena v roce 2013, a když byla o dva roky později završena také rozsáhlá rekonstrukce barokního areálu na Kuksu, začaly sem proudit tisíce návštěvníků. A velká část z nich s řídítky v rukou a nohama na pedálech. Trasa však skrývá zajímavých míst více, jak také poznáte na vlastní kůži. Trefit správný směr z Hradce Králové není nic těžkého, stačí najít Labe a vydat se proti proudu. Od soutoku s Orlicí vede po pravém břehu cyklostezka Labská označená číslem 2 a ta nás bude provázet celou cestu. Po pár kilometrech se přes řeku klene kamenný most podle návrhu Františka Sandery, kterým vyměníme pravý břeh za levý a můžeme se kochat pěknými pohledy na koryto Labe.

Do pevnosti Josefov

Ve Smiřicích si prohlédněte barokní kapli Zjevení páně a další zastávku si naplánujte v pevnostním městě Josefov. Ať už se chcete jen projet jeho uličkami a na chvíli se pokochat bytelnými bastiony, nebo se vydat do jejich útrob a vrátit se při prohlídce do časů císaře Josefa II. V tom případě neuškodí přibrat si jednu vrstvu oblečení navíc kvůli stálým teplotám kolem 10 °C, cyklistické přilby a zavazadla můžete odložit na pokladně. Pevnost byla v letech 2019 až 2022 rozsáhle rekonstruována, zážitek je tedy zaručený.

Když se řekne Kuks

O Kuksu, hospitálu a sochařském souboru Ctností a Neřestí od Matyáše Brauna už jste nejspíš slyšeli a pokud ne, nahlédněte do magazínu Unikátní PARKY a zahrady střední Evropy, kde jsme se jeho historii, obnově i založení oceňované bylinkové zahrady věnovali. Po rozsáhlé rekonstrukci lze celý areál hraběte Šporka bez nadsázky označit za barokní klenot. Za procházku a výhledy stojí nejen samotný hospitál, ale i světská část na levém břehu s ikonickým schodištěm. V blízkých lesích se pak skrývá další unikát – Braunův betlém (přístupný pěšky – pozn. red.). Tedy vše, co dohromady tvoří tuto jedinečnou komponovanou krajinu. Při průměrné kondici bez potíží zvládnete dojet kolem Labe zase zpět do Hradce Králové. Jestli se na to však necítíte, využijte pro cestu jedním směrem vlak.

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

Nejen o této trase, ale i desítkách dalších se dočtete v novém magazínu CYKLOvýlety po Čechách, který si můžete zakoupit na eshopu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. 

cyklovyletycechy

 

OBJEDNAT MAGAZÍN
GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay