Windischgrätzova jízdárna ve Světcích unikla demolici

O největší evropské jízdárně ve Vídni jste patrně slyšeli, ale že se druhá v pořadí nachází ve Světcích u Tachova, už možná ne. Navíc je žhavou novinkou letošní sezony, dlouhá rekonstrukce byla úspěšně dokončena a Windischgrätzova jízdárna vítá první návštěvníky.

Monumentální jízdárnu ve Světcích u Tachova postavil kníže Alfréd I. Windischgrätz v letech 1858 až 1861. Spojuje prvky průmyslové architektury s představou aristokratické stavby a díky tomu je významná architektonicky i technicky. V době vzniku v ní byla také kovárna, sklady, byt kováře, shozy hnoje přímo na vozy, ale i lóže a obytné pokoje s toaletami. A především místo pro čtyřiadvacet koní i jezdce.

jizdarma

foto: Archiv Jízdnárny

Nechte se ohromit

Kníže Alfréd si však jízdárnu nestihl užít, zemřel před jejím dokončením. Po roce 1945 a zestátnění majetku Windischgrätzů začala chřadnout do té míry, že se v roce 1981 vážně uvažovalo o demolici. Naštěstí dřív než zdi této unikátní stavby padl bývalý režim, jízdárnu v roce 1997 získal Tachov a o tři roky později se pustil s podporou dotací do rekonstrukce. Sisyfovská práce na dvě i tři generace, kterou se však nyní podařilo úspěšně završit. A při srovnání fotek ruiny se současnou podobou srdce až usedá a sklání se před úsilím a odhodláním lidí, kteří nenechali tento klenot zahynout. Národní kulturní památka je připravená vás ohromit.

Na webu www.jizdarna-svetce.cz najdete termíny a časy prohlídek, návštěvníkům se otevřela 15 března. V plánu jsou také koncerty klasické a filmové hudby nebo Hradišťanu s Jiřím Pavlicou.

20230929_175325

OBJEVUJ památky

Nejen o Windischgrätzově jízdárně, ale i desítkách dalších unikátních míst Česka se dočtete v novém magazínu OBJEVUJ památky, který si můžete zakoupit na eshopu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. Stostránková novinka OBJEVUJ památky je navržena pro všechny věkové kategorie, proto je perfektním zdrojem inspirace pro plánování výletů ve dvou, prodloužených víkendů s rodinou nebo celé dovolené. Ať hledáte odpočinek v klidných koutech naší země nebo dobrodružství spojené s poznáním, zde se dozvíte všechny potřebné informacemi. Na závěr nechybí ani přehled více než 100 památek zapojených do projektu Objevuj památky.

 titulky_kulturbalik

OBJEDNAT MAGAZÍN

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

V edici Dovolená s nápadem vychází také další novinka CYKLOvýlety po Čechách. 

Milovníkům kultury jsou určené také další dva tituly Unikátní PARKY a zahrady Střední Evropy a Unikátní GALERIE a café střední Evropy, které můžete zakoupit dohromady za zvýhodněnou cenu. Stále jsou v prodeji také CYKLOvýlety zaměřené na nejkrásnější a prověřené cyklotrasy na Moravě a v okolí, Zážitkové cyklotrasy v Evropě a Zážitkové rakouské cyklotrasy s těmi nejkrásnějšími výlety na kole v Německu, Rakousku, Česku, na Slovensku a v Itálii. Pro rodiny pak oblíbené tituly S DĚTMI za zážitky se sto stranami výletů, který doplňuje PRŠÍ? Nevadí! s první ucelenou nabídkou aktivit z České republiky pro nepříznivé počasí.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay