Do Pasohlávek za vodou i Římany

Když se řekne Pasohlávky, naskočí většině z nás obrázek stříkající vody, tobogánů a skluzavek. Není divu, Aqualand Moravia nemá na východě republiky srovnání. Jenže zažít se tu dají zajímavé věci i za sucha.

Aqualand Moravia

Počet vodních atrakcí v Aqualandu už dávno překročil dvacítku a další stále přibývají. Loni to byl rodinný tobogán High Five, tedy spíše vodní horská dráha se sofistikovanou technologií. Na startu váš člun zváží a podle toho přizpůsobí sílu vodního proudu, jenž vás popožene v pěti stoupacích pasážích. Druhý podobný najdete nejblíže na Kanárských ostrovech. Letošní novinkou je vodní hrad s řadou skluzavek a krotkých tobogánů pro nejmenší, který je součástí dětského vodního světa.

Atrakce jsou rozdělené podle obtížnosti do tří kategorií. Na ty nejnáročnější, jako je divoká jízda peřejemi zakončená pádem do propasti nebo obří U rampa, musíte měřit alespoň 140 centimetrů a být starší deseti let. To je hranice, od které mohou děti téměř na všechny blázniviny, které tu vymysleli, ale na své si přijdou i menší děti. Aqualand Moravia nabízí šestnáct bazénů, z toho dva venkovní napájí termální pramen Mušov o teplotě až 37 stupňů. Nechybí ani deset různých saun v římských lázních Forum Romanum nebo ohromnou Panorama sauna s výhledem na Pálavu, který si může dopřát až sto lidí najednou.

Brána do Říše římské

Přímo naproti Aqualandu otevřelo v létě 2020 návštěvnické centrum Brána do Římské říše, které připomíná období 2. století, kdy právě kolem blízkého vrchu Hradisko stával opevněný tábor římských vojáků. Plnil důležitou roli při ofenzivě Římanů v Markomanských válkách proti germánským kmenům a vědci se domnívají, že tu pravděpodobně pobýval i císař Marcus Aurelius. Jisté je, že součástí tábora byly také lázně a celá tato oblast je archeologický poklad evropského významu. V návštěvnickém centru se interaktivní formou dozvíte nejen o archeologických nálezech, ale také o tom, jak vypadal život vojáků či jakou zbroj oblékali.

V nedalekém Pavlově můžete jít do historie ještě hlouběji, v archeoparku jsou tu k vidění nálezy dokládající osídlení z doby lovců mamutů, tedy přibližně 25 tisíc let před naším letopočtem. Další zajímavé tipy z okolí najdete v magazínu S DĚTMI za zážitky z edice Dovolená s nápadem, který je v prodeji ve vybraných trafikách a nebo tady na eshopu za cenu 99 korun včetně poštovného.

Foto: Archiv Aqualand Moravia a m-ARK

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay