Vážení čtenáří, dovolujeme si upozornit, že veškeré přijaté objednávky a platby době od 12.–16.6.2024 budou odesílány od 17.6.2024.

Cyklovýlet po stopách železné opony

 

V temných časech studené války oddělovala západní a východní Evropu neprostupná hranice, která měla zabránit útěkům z totalitních zemí za svobodou. Tato neveselá doba naštěstí dávno pominula a my můžeme bez váhání přejíždět tam i zpět. Už jen to je dostatečný důvod k cyklovýletu moravsko-rakouským příhraničím po Stezce železné opony.

Stezka Železné opony, jinak též Iron Curtain Trail, patří do sítě evropských cyklotras EuroVelo a celá měří kolosálních 10 400 kilometrů. Začíná na jihu u Černého moře a končí na severu u Barentsova moře na finsko-ruské hranici. Jeden z nejkrásnějších úseků vede mezi Břeclaví a Gmündem.

IMG_2447 (2) 

Muzeum i příběh jako z románu

Pro stylový start cyklovýletu se nejlépe hodí Valtice, kde se nachází Muzeum železné opony s expozicí výstroje a uniforem pohraniční stráže. Ukázka skutečných plotů, cely a služebny pohraničníků vyvolá věrnou atmosféru časů, které jsou naštěstí už dávno pryč. Jen o pár kilometrů dál si můžete připomenout románový příběh z vedlejší obce Úvaly, kde se v září 1985 čtveřice mladíků podhrabala a prostříhala přes ploty a s notnou dávkou štěstí úspěšně utekla do rakouského Schrattenbergu. Cyklostezka Iron Curtain Trail tohle místo samozřejmě nemůže minout.

Brána ke svobodě

O pár kilometrů dál za letohrádkem Portz stojí Brána ke svobodě. Originální památník je věnovaný všem, kteří při pokusu o útěk z totalitní země zemřeli. Tvoří ho třiapadesát ocelových stél, každá za jeden zbytečně vyhaslý život v úseku od slovenských hranic po Slavonice. Nedaleký Mikulov je ideální místo pro zastávku, začátek nebo konec cesty. Kouzelné historické město s nedílnou židovskou tváří, krásným zámkem a lahodným vínem vás přivítá s otevřenou náručí. Odtud pokračuje naše stezka značená cedulkami EuroVelo 13 Rakouskem do Laa an der Thaya s vyhlášenými termálními lázněmi.

opona

Památník Brána ke svobodě se jmény 53 zabitých, foto: m-ARK

Využijte Expres Pálava - Podyjí

Zde se můžeme vrátit zpátky na moravskou stranu do Hevlína, než se v Jaroslavicích opět vydáme k sousedům prozkoumat Retz a pak zase zpátky navštívit Znojmo. Tam a zpět, křížem krážem přes železnou oponu. V jejím duchu se nabízí výlet protáhnout až do Čížova, kde se pro připomenutí stále nachází několik desítek metrů ostnatých plotů a strážní pozorovatelna jako osobitý památník. To už bychom ale v nohách měli ke stovce kilometrů. Cyklovýlet si však můžete přizpůsobit podle vlastní kondice, mezi Šatovem, Znojmem, Mikulovem, Valticemi, Břeclaví a Brnem jezdí během letní sezony o sobotách a nedělích cyklovlak Expres Pálava – Podyjí, který pojme až 35 kol.

 valtice-falkenstein120

Po stezce Železné opony, foto:m-ark

Rakousko na kole? Nechte se vést

Detailní trasu cyklovýletu najdete v magazínu Zážitkové rakouské cyklotrasy a s pomocí QR kódu si ji snadno načtete do chytrého telefonu, takže nemůžete zabloudit.

 rakouske_cyklotrasy_1200x628_ruce1 (1)

KOUPIT MAGAZÍNY

 

Na sto stranách najdete další cyklovýlety nejen v Dolním Rakousku a k tomu spoustu podrobných tipů, jak nejlépe objevovat Rakousko na kole. Mnoho dalších prověřených tras najdete také v magazínech CYKLOvýlety a Zážitkové evropské cyklotrasy z edice Dovolená s nápadem, které jsou k zakoupení na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz. Poštovné je zdarma a v prodeji je také zvýhodněný cyklistický balíček všech tří cestovatelských magazínů.

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay