Z Bratislavy na kole na ostrov umění

 

Bratislava se mění a roste do krásy, přesto by vás nejspíš nenapadlo vyrazit sem na prodloužený víkend či dovolenou s bicyklem. Přitom ji obklopují výjimečná místa a kvalitní cyklostezky, takže stačí párkrát šlápnout do pedálů a rušné město necháte za sebou. Na nejoblíbenějším bratislavském cyklovýletě poznáte zblízka Dunaj s jeho krásnou přírodou, sportovní nabídkou a kulturním zážitkem.

 

bratislava_eurovelo17_221_fotom-ark danubiana-vecer_let19_42_fotom-ark (2) 20200902_151306 (1)
zleva 1) začátek trasy za mostem SNP; 2) Danubiana Meulensteen Art Museum; 3) přeprava kol pomocí kompy

Stezka, která začíná u ikonického mostu SNP a vede po pravém břehu Dunaje, bývá také označována jako cyklodálnice. Důvodem je nesporná popularita, které se těší nejen u návštěvníků odjinud, ale i místních, kteří sem s oblibou vyrážejí odpoledne na projížďku na kole i bruslích nebo si utužit kondici při proběhnutí. My si dopřejeme příjemný cyklovýlet výhradně rovinatou krajinou a příjemné délky necelých padesáti kilometrů.

Jakmile podjedeme dvoupatrový most, připojí se Starohájské rameno s Přírodní rezervací Starý háj jako příslib krajiny, která nás čeká. Nedaleké Jarovské rameno je pak jako oblíbené kotviště svéráznou přehlídkou hausbótů všech tvarů a barev. O pár kilometrů dále už cyklostezka vjede do Dunajských luhů, chráněné oblasti vnitrozemské říční delty s hustou sítí ramen, mokřadů a luk. Můžete tu využít příjemné možnosti k osvěžení, Rusovské jezero v těsné blízkosti stezky je pro dlouhodobě čistou vodu vyhlášené milovníky koupání, jen dopředu počítejte s tím, že zde mají svou pláž i ti, kteří se obejdou bez plavek.

Milovníci pohybu se zaradují v Čunovu, kde cyklostezka zamíří na ostrov zaslíbený sportům. Vedle fotbalu i plážového volejbalu je tu také rafting, kajaky na divoké vodě a populární surfování na vlně v umělém kanálu nebo se můžete projet na vodních lyžích či skútru a spoustu dalších.

Kráska uprostřed Dunaje

Pokud máte pohybu dost při šlapání a raději byste potěšili svou duši pohledem na umělecké dílo či pěknou výstavu, zamiřte o pár desítek metrů dál k výběžku, který je ze tří stran obklopený Dunajem. Uprostřed něj stojí muzeum moderního umění Danubiana Meulensteen Art Museum. Na první pohled zaujme už osobitá budova, která má tvarem připomínat římskou galéru uvízlou na říční mělčině. Postavit ji nechali Vincent Polakovič s nizozemským mecenášem a sběratelem umění Gerardem Meulensteenem. Spolu s výjimečným místem uprostřed mohutné řeky vytváří galerijní prostor unikátní i v evropském měřítku.

Když se řekne kompa

Z Čunovského ostrova se na opačný břeh dostanete s pomocí kompy. A pokud jste ztraceni v překladu, vězte, že se jedná přívoz, v tomto případě pro dvanáct pasažérů se stojany pro stejný počet bicyklů. Během letní sezony jezdí podle jízdního řádu každé dvě hodiny, mimo tyto časy vás přepraví za nevelký příplatek na zavolání. Po vystoupení se můžete v Hanuliakovu občerstvit v některém v bister na hrázi a pak už se znovu ponořit do přírody CHKO Dunajské luhy a po opačném břehu se vrátit zpět.

 dovolena_s_napadem_zazitkove_evropske_cyklotrasy_titulka

Více cyklovýletů Bratislavským krajem, ale i další výjimečné destinace pro dovolenou či prodloužený víkend na kole v Rakousku, Německu, Itálii i Česku najdete v magazínu Zážitkové evropské cyklotrasy, který je k zakoupení na eshopu www.dovolenasnapadem.cz.

S poštovným zdarma si můžete zakoupit i další tituly edice Dovolená s nápadem či zvýhodněný cyklistický balíček tří cestovatelských magazínů.

 GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay