Telegraph, signál z Olomouce propojuje světy

Olomoucký Telegraph se objevil na mapě uměleckého světa v roce 2019. Netvoří ho jen galerie, ale spíše organismus zaplňující celý dům, kde můžete strávit příjemnou chvíli nebo třeba celý den.

 01_TELEGRAPH

Budova galerie Telegrapf, foto: Telegraph

Na začátku bylo přání sběratele umění Roberta Runtáka získat místo k vystavování sbírky uměleckých děl. Na konci několikaletého úsilí stojí nedaleko olomouckého nádraží architektonicky zajímavý dům, do něhož míří lidé nejen obdivovat umění, ale také na artové filmy, koncerty, do kavárny či za prací. To vše nabízí Telegraph a výčet jeho funkcí ani tak ještě není úplný. „My říkáme, že jsme kulturní centrála,“ říká s úsměvem Alžběta Smejkalová, která řídí chod celého domu.

Galerie plná proměn

Pokud si návštěvu galerie spojujete s osamoceným rozjímáním nad dokonalostí uměleckých děl, budete v Telegraphu překvapeni. Připomíná spíš organismus bzučící vlastním rytmem života. „Ale i to tiché rozjímání tu zažijete,“ slibuje kurátor Mira Macík, když vstupujeme do galerie. Zabírá celé přízemí budovy, jež původně sloužila jako továrna na telegrafy a telefony. Dokládají to i vysoká okna, která místu přidávají industriální vzhled. Někdejší výrobní hala o rozloze 350 metrů čtverečních však už patří jen umění.

11_TELEGRAPH LOFT

Loft; foto: Telegraph

Za prací i šálkem kávy

První patro patří sdíleným kancelářím, odkud dýchá pracovní atmosféra plná soustředění. Celý prostor je šikovně rozdělený průhlednými stěnami a zelení do příjemných zákoutí a je tu vidět všudypřítomný um interiérového designéra. Vystoupíme-li o další etáž, lhostejno zda výtahem či po schodišti, které zdobí další umělecká díla, ocitneme se v kavárně s venkovním atriem. Vedle ní má místo také multifunkční sál, který slouží k promítání filmů, koncertům, talkshow nebo třeba jako tančírna. V nejvyšším patře, který tvoří odvážná přístavba se nachází působivý loft, který slouží jako další příležitostný výstavní prostor. A nechybí zde ani terasa s výhledem na město.

dsn_magaziny23_184_fotom-ark_2600px

Kavárna Telegraph; foto: m-ARK

Dopřejte si Dovolenou s nápadem

Celou reportáž z návštěvy olomouckého Telegraphu včetně rozhovoru s kurátorem Mirou Macíkem, si přečtete v magazínu Unikátní GALERIE a café střední Evropy. montaz_DSN_GAL23

KOUPIT MAGAZÍN GALERIE A CAFÉ

 

Na sto stranách přináší více než šest desítek zajímavých galerií a muzeí moderních umění u nás, na Slovensku a v Rakousku. Magazín je v prodeji ve stáncích PNS po celé republice nebo na eshopu www.dovolenasnapadem.cz s poštovným zdarma. Stačí jen několik kliknutí a za pár dní si můžete vyzvednout magazín z vlastní schránky. V edici Dovolená s nápadem vyšla také další novinka Unikátní GALERIE a café střední Evropy. Oba tituly můžete koupit dohromady za zvýhodněnou cenu.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay