Cyklovýlet po Labské stezce na Portu Bohemica

Když Labe opustí Mělník, začne krajina níže po proudu pozvolna měnit tvář. Roviny a vinice postupně nahradí široké údolí Českého středohoří a romantická Porta Bohemica. Tento cyklovýlet označují někteří lidé za nejkrásnější část Labské stezky, dlouhé téměř 1 300 kilometrů.

Vyrazit z Mělníku dolů po proudu, a ostatně i proti němu, je vždy cyklovýlet ve znamení nenáročné jízdy, při které kilometry snadno naskakují. Zvlášť, když je toho po cestě tolik k vidění. K první zastávce láká už po pár kilometrech Roudnice nad Labem a Lobkowiczký zámek, ohromná barokní stavba s více než 250 místnostmi. Dříve sloužil jako hlavní knížecí sídlo tohoto šlechtického rodu, nyní jsou v původně románském podzemí sklepy Lobkowiczkého zámeckého vinařství. Jeho produkty tu můžete ochutnat ve Vinném pavilonu, kde se pravidelně konají i farmářské trhy. _SUP1380 (1)
Břehy u Mělníka, Foto: Martin Špelda, Partnerství, o.p.s.

Z Roudnice také můžete odbočit k hoře Říp a vystoupat na tento symbol české státnosti. Dál vede Labská stezka po obou stranách řeky, a když ji budete mít stále po pravé ruce, zavede vás do Terezína. V unikátním pevnostním městě, které je vrcholem vojenského stavitelství své éry, se můžete vydat na prohlídku podzemí a na cestu si přitom svítit lucernou.

Víno, Litoměřice a Karel IV.

Litoměřicím vévodí Dómský pahorek s katedrálou sv. Štěpána a proslavilo je pěstování vína. Za návštěvu tak rozhodně stojí strohý gotický hrad rekonstruovaný na Svatostánek českého vinařství. Vše o jeho dlouhé tradici sahající až do 11. století a velkému rozmachu ve středověku, kdy pěstování révy podporoval král Karel IV., se dozvíte v působivé expozici. Po předchozí objednávce můžete prohlídku zakončit degustací pěti českých vín.

Na plody zdejších vinohradů narazíte i ve Vinném šenku na Mírovém náměstí, v Klášterních vinných sklepech a na řadě dalších míst. Bohatá vinařská historie je spjatá také se sousední obcí Velké Žernoseky. Zdejší největší vinařství najdete na opraveném pozdně barokním zámku včetně prodejny i s možností exkurze do sklepů. Úspěšně tu působí i několik menších vinařů.

Otevřená Porta Bohemica

Za Litoměřicemi začíná Chráněná krajinná oblast České středohoří, což prozradí krajina, která se kolem cesty začne nápadně zvedat. Záhy se před vámi otevře Porta Bohemica, tedy Brána Čech a za ní romantické, hluboce zařezané údolí se skalami ze starohorních rul, které miliony let modelovalo Labe.

údolí Porta Bohemica vytváří Labe krásný meandr. Foto: DA České středohoří Při projíždce vás nejspíš napadne, jak asi celá scenérie vypadá z výšky. Odpověď je jednoduchá: „Čistá krása.“ Nejlepší jistě je přesvědčit se na vlastní oči a k tomu stojí u Dubic několik vyhlídek. Labská stezka vede v tomto úseku po opačném, pravém břehu, během léta zde však funguje přívoz Církvice – Dolní Zálezly i pro cyklisty. Pak už jen vyšlapete do Dubiček, kde se vám za kostelem svaté Barbory otevře skvostný pohled na zákrutu Labe srovnatelný s ikonickými panoramaty kdekoliv v Evropě.
V údolí Porta Bohemica vytváří Labe krásný meandr. Foto: DA České středohoří

U kostela je také dobrá restaurace s terasou. Další vyhlídky v blízkém okolí jsou přístupné pouze pěšky po turistických značkách a mají jména Mlynářův kámen, Václava Krčila a Doerellova. S radostí je můžete zvolit za cíl výletu, v nohách tou dobou budete mít přes 60 kilometrů, a vrátit se zpět v sedle nebo některým z vlaků.

Nechte se na cyklovýletu vést

Detailní trasu cyklovýletu najdete v magazínu Zážitkové evropské cyklotrasy a s pomocí QR kódu si ji snadno načtete do chytrého telefonu, takže nemůžete zabloudit.

dovolena_s_napadem_zazitkove_evropske_cyklotrasy_titulka

Na sto stranách najdete další cyklovýlety nejen na Labské stezce a po Česku, ale také v Rakousku, Německu, Itálii a Slovensku. A k tomu spoustu tipů, jak nejlépe objevovat střední Evropu na kole. Všechny magazíny z edice Dovolená s nápadem jsou k zakoupení na eshopu s poštovným zdarma. V prodeji je také zvýhodněný cyklistický balíček tří cestovatelských magazínů.

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay