Kam na kole s dětmi? Tipy na skvělé cyklovýlety

Vyrazit na kole s dětmi, to je jistota skvělých zážitků. Někdy však narážíme na obavy z jízdy v běžném provozu. Naštěstí u nás přibývá čím dál víc cyklostezek, na kterých auto nepotkáte a můžete se na ně bez obav vydat i s těmi nejmenšími. Inspirujte se našimi tipy na prověřené cyklovýlety s dětmi po Moravě.

Cyklistika patří k nejoblíbenějším způsobům, jak trávíme volný čas s blízkými. A pro rodiny s dětmi to platí dvojnásob. Sotva se malý človíček naučí chodit, už sedá na odrážedlo, které brzy na to mění za první kolo. A jakmile zvládne ujet pár kilometrů vyvstává otázka, kam vyrazit. Naštěstí cyklostezek, které jsou vedené výhradně mimo provoz, u nás stále přibývá. A spojují místa, z nichž budete s dětmi nadšení.

Z Kroměříže do Uherského Hradiště (31 km)

Baťův kanál se v posledních letech stal turistickým fenoménem, a to nejen na lodi, ale i pro své cyklostezky na březích. Z Kroměříže navíc vede kolem řeky Moravy oblíbená Moravská stezka do Otrokovic a dál až ke Spytihněvi, kde odbočí právě k Baťovu kanálu, jenž vás dovede až do Uherského Hradiště. Jako ideální cíl za odměnu si můžete zvolit KOVOZOO ve Starém městě nebo Archeoskanzen a expozici Živá Voda v nedaleké Modré, kam vás také dovede cyklostezka. Návštěvu Kroměříže spojte třeba s prohlídkou Podzámecké zahrady se zookoutkem. A kdyby vám třicet kilometrů po rovině nestačilo, můžete pokračovat z Uherského Hradiště dál do Veselí nad Moravou, Strážnice a Hodonína. Zpátky se bez potíží vrátíte vlakem.

Návrh bez názvu (37)

Stezka kolem Baťova kanálu, foto: m-ARK

Z Přerova na Helfštýn (19 km)

Cyklostezka Bečva se vine z Beskyd skrz Moravskou Bránu do Přerova, a ještě kousek dál až k soutoku s Moravou. I v horní části nabízí spoustu krásných úseků, kam se můžete bez obav s dětmi vydat, my vám však tentokrát doporučíme vyrazit na kole s dětmi z Přerova na hrad Helfštýn. Před odjezdem se můžete protáhnout v parku Michalov nebo si prohlédnout maják na břehu a pak šlápnout do pedálů a vydat se proti proudu. V letních měsících se osvěžte v rybníku Jadran a pokud nespěcháte, prohlédněte si Lipník nad Bečvou s městskou památkovou rezervací. Připravte se také na výšlap, který začíná v Týně nad Bečvou, ale stojí rozhodně za to. Hrad Helfštýn se pyšní unikátním zastřešením středověkého paláce, které získalo řadu architektonických cen.

helfstynnakole

Hrad Helfštýn na kole, foto: m-ARK

Cyklostezka Mutěnka (13 km)

Z Kyjova do Mutěnic kdysi vedla železniční trať, po níž se přepravoval lignit. Dnes místo ní vede třináct kilometrů dlouhá cyklostezka s hladkým povrchem, minimálním převýšením, a hlavně mimo jakýkoliv provoz. Začnete-li v Mutěnicích, provede vás kolem Jarohněvického rybníku a Kamenné brány s labyrintem a menhiry určenými k meditaci nebo třeba jen ke krátké přestávce. Dalším vítaným zpestřením na trase je pumptrack ve Svatobořicích s vlnkami a klopenými zatáčkami, které děti milují. Odtud můžete pokračovat dál rovně do Kyjova nebo odbočit vpravo a zakončit cyklovýlet na zámku Milotice. Ten je vyhlášený půjčovnou kostýmů, takže se můžete obléct jako šlechtická rodina i s princátky. Jen se nezapomeňte objednat předem.

mutenka_milotice_na_kole

Stezka Mutěnka; zámek Milotice; foto: m-ARK

Lednicko-valtickým rájem (28 km)

Není na světě druhá taková krajina, jako mezi Lednicí a Valticemi. Lichtenštejnové zde pomocí rybníků, zámků, zahrad a drobných staveb vytvořili svůj pozemský ráj, který je právem zařazený na seznam světového dědictví UNESCO. A to nemohli tušit, jak povznášející bude projíždět se Lednicko-valtickým areálem na kole s dětmi. Z Valtic se vydejte po Knížecí cyklostezce přes zámečky Rendez-Vous, Tři Grácie, Apollonův chrám a Janův hrad, který děti zbožňují, až k pohádkovému zámku Lednice. Zpátky se vydejte kolem Lednických rybníků do Hlohovce a Valtic.

lednice_na_kole

Janův hrad; vyhlídka na Valtice; foto: m-ARK

Inspirujte se v magazínech Dovolená s nápadem

Spousty dalších výletů po Moravě a okolí s detailními trasami najdete v magazínu CYKLOvýlety a s pomocí QR kódu si ji snadno načtete do chytrého telefonu, takže nemůžete zabloudit. Pokud vás to táhne k sousedům, inspirujte se v dalších magazínech z edice Dovolená s nápadem – Zážitkové Rakouské cyklotrasy a Zážitkové Evropské cyklotrasy. Vždy na sto stranách najdete další cyklovýlety v Rakousku, Německu, Itálii a Slovensku.

89-2_dovolena-s-napadem-cyklisticky-balicek-titulky

Stovky dalších tipů na rodinné výlety objevíte v magazínech S DĚTMI za zážitky a PRŠÍ? Nevadí! Všechny tituly jsou k zakoupení na e-shopu www.dovolenasnapadem.cz, za zvýhodněnou cenu můžete pořídit dětský balíček dvou magazínů s výlety pro celou rodinu nebo cyklistický balíček tří magazínů. Poštovné je u nás zdarma.

101-2_dovolena-s-napadem-detsky-balicek-titulky_1

 

GDPR | Formulář pro odstoupení od smlouvy | Obchodní podmínky | Platební brána GoPay